Od piątku, 22 listopada, aż do niedzieli potrwa wyjątkowy festiwal muzyczny w mieście – Hull Jazz Festival. Obowiązkowa impreza dla wszystkich fanów jazzu – lub muzyki ogólnie. Zapowiada się niepowtarzalna atmosfera, także dzięki artystom, którzy swoimi występami uświetnią nadchodzące wydarzenie. Szczególnie oczekiwaną grupą jest Tcha Limberger Kalotaszeg Trio, która zaprezentuje muzykę odnoszącą się do cygańskiej tradycji. To zresztą prawdopodobnie najważniejsi artyści swojego pokolenia, grający tego typu muzykę. Z pewnością będzie co wspominać!
Hull Jazz Festival - uczta dla miłośników jazzu
Tcha Limberger Kalotaszeg Trio swoim długo wyczekiwanym w Hull występem otworzy Festiwal, choć nie będzie to jedyny koncert tego dnia. W piątek wystąpi bowiem również interkulturowy duet Catrin Finch & Seckou Keita. Artyści zajmują się prezentowaniem muzyki, która jest bardzo różnorodna ze względu na nawiązywanie do przeróżnych stylów muzycznych, także tych najdawniejszych. Nie zabraknie w kompozycjach przedstawionych przez duet Walijki i Senegalczyka nut z muzyki celtyckiej, orientalnej, wreszcie nawiązań do folklorystycznych kompozycji tworzonych niegdyś na terenie Walii. Artyści zabiorą wszystkich uczestników Festiwalu w niezwykłą podróż, z której aż szkoda będzie wracać. A wracać warto – aby obejrzeć kolejne występy festiwalowe!

Podczas drugiego dnia Hull Jazz Festival również odbędą się dwa koncerty. O godzinie 17.00 na scenę wyjdzie zespół Saxophone Giants, złożony z muzyków Keitha Loftisa, Abdullaha Ibrahima i Franka Fostera. Wyjątkowo z zespołem wystąpi również Jean Toussaint. Muzycy przedstawią aranżacje słynnych utworów jazzowych, w oryginale wykonywanych przez takich artystów, jak: Ben Webster, Dexter Gordon, Joe Henderson czy John Coltrane. Organizatorzy na swojej stronie internetowej zapewniają, że Saxophone Giants ujmą wszystkich gości Hull Jazz Festival swoją szczerością, pasją i zaangażowaniem w graną muzykę. Nieco później, o godzinie 20.30 na scenie festiwalowej pojawi się Ginger Baker Jazz Confusion. Artysta przedstawi muzykę, będącą efektem połączenia dokonań różnych artystów, największych twórców jazzu ubiegłego stulecia. Mnogość rytmów i dźwięków zabierze wszystkich gości festiwalu daleko od rzeczywistości – przynajmniej na dwie godziny, bo tyle potrwa koncert Ginger Baker Jazz Confusion.

Na niedzielę, ostatni dzień listopadowego festiwalu, organizatorzy przygotowali aż trzy koncerty. Podobnie jak wszystkie poprzednie, te również odbędą się w Hull Truck Theatre. Ostatniego dnia jako pierwszy wystąpi założony w 2011 roku Freedom Chorus – wstęp na ten występ jest bezpłatny. Obecnie chór liczy około 300 członków! Warto zaznaczyć, że artyści należący do Freedom Chorus przygotowali specjalny repertuar. O godzinie 16.00 rozpocznie się koncert Iana Shawa, który zaprezentuje utwory autorstwa Joniego Mitchella. Nie wolno przegapić tego energetyzującego show! Ostatni występ podczas tegorocznego Festiwalu będzie równie ciekawy – scenę opanuje artystka Christine Tobin wraz z jej zespołem – to show składać się będzie z dwóch oddzielnych, lecz korespondujących ze sobą części: A Thousand Kisses Deep (podczas którego Christine Tobin zaśpiewa utwory Leonarda Cohena, takie jak Everybody Knows, Tower Of Song, Dance Me To The End of Love, Hey That’s No Way To Say Goodbye) oraz Sailing to Byzantium (zbiór dwunastu utworów lirycznych autorstwa W.B. Yeatsa; wybór i aranżacja zależały od samej artystki). Koncert kończy się planowo o godzinie 22.15, zamykając tym samym tegoroczną odsłonę Hull Jazz Festival, jednej z najjaśniejszych gwiazd na tegorocznej festiwalowej mapie naszego miasta. Więcej szczegółowych informacji (zawierających między innymi godziny występów oraz ceny biletów wstępu) znaleźć można na stronie internetowej Hull Jazz Festival: http://www.jnight.org/hulljazzfestival.php.


Źródła: http://www.visithullandeastyorkshire.com/,
http://www.jnight.org/hulljazzfestival.php