Każdego roku Hull zmienia się na kilka dni w wielkie wesołe miasteczko. Festiwal trwa zawsze na jesieni, a zaczyna się w piątek najbliższy dacie 11 października o godzinie 16:00. Koniec Hull Fair przypada osiem dni później. W ciągu całego tego czasu – oprócz niedziel – goście z całego kraju mogą bawić się bez końca. Ta tradycja trwa od wieków!
Hull Fair! Must see!!
Hull Fair Festival to jeden z najważniejszych festiwali tego typu w całej Wielkiej Brytanii. Sam fakt, że ma ponad siedemsetletnią historię, nie może pozostać bez znaczenia! Pierwsza edycja Hull Fair odbyła się w dniach 9 – 23 marca… 1278 roku!

Jedne z pierwszych edycji jarmarku trwały o wiele dłużej, niż dzisiejsze święto rozrywki i zabawy – nawet kilka tygodni! W 1293 roku król Edward I przeznaczył dokładnie sześć tygodni w maju i czerwcu na Hull Fair. I to właśnie tę edycję wydarzenia uważa się za najważniejszą – dlatego oficjalna, siedemsetna rocznica Hull Fair miała miejsce dopiero w 1993 roku.

Mieszkańcy okolic Hull od zawsze uwielbiali jarmark. Nie powinna zatem dziwić ich rozpacz, kiedy dowiedzieli się, że zmiana kalendarza w 1751 roku może spowodować skrócenie ich święta o kilkanaście dni. Aby upamiętnić to wydarzenie ustalono, że od tej pory każdego roku targ rozpoczynać się będzie 11 października lub w piątek najbliższy tej dacie.

Trzeba zaznaczyć, że początkowo festiwal miał nieco inny charakter niż obecnie – jego bardzo ważnym elementem był handel. Do Hull zjeżdżali kupcy z całej Wielkiej Brytanii, by wystawić swoje towary i zarobić jak najwięcej pieniędzy. Z upływem czasu jednak charakter wydarzenia zaczął się zmieniać. W XVIII i na początku XIX w. jarmark był zdominowany przez żonglerów, sceny teatralne, pokazy kukiełkowe, a także przez słynną Menażerię Bostock and Wombwell’s, która po raz pierwszy pokazała miastu dzikie zwierzęta.

Bardzo dużą zmianę przyniosło wprowadzenie mechanizacji w latach 70. XIX wieku. Wielu sądzi, że dało to Hull Fair nowe oblicze.

Lokalizacja jarmarku zmieniała się z roku na rok. Powodowało to liczne protesty mieszkańców dzielnicy, w których miały odbyć się targi. Dopiero po wielu latach, w 1888, Hull Fair znalazł swoje miejsce, którym do dzisiaj jest plac przy Walton Street. Już kilkanaście lat później plac znacznie rozbudowano, zwiększając jego powierzchnię. W tym czasie Hull Fair był największym targiem tego typu w całej Wielkiej Brytanii! Dodać trzeba, że powiększenie jarmarku (wiążące się częściowo ze zmianą jego lokalizacji) nie wzbudziło entuzjazmu kupców, którzy sądzili, że ludzie nie będą potrafili odnaleźć się w nowym miejscu. Nic bardziej mylnego! Hull Fair dalej zyskiwał na znaczeniu.

Ciekawostką jest, że Hull Fair uznawany był przez wiele lat nie tylko za największy, lecz także za najgłośniejszy targ w całej Wielkiej Brytanii. Niezwykle popularne były bowiem piszczałki i organy, rozbrzmiewające echem podczas całego festiwalu, tworząc kakofonię różnorodnych dźwięków.

W XIX wieku ponownie zmianie uległ charakter festiwalu – mechanizacja była już na tak wysokim poziomie, że możliwe było stworzenie mechanicznych galopujących koni, elektrycznej kolejki, parowych jachtów itp. Wszystko to przyciągało uwagę odwiedzających, którzy do tej pory nigdzie nie spotkali się z elektrycznością. Można sobie zatem wyobrazić, jak wielką sensacją musiał być Hull Fair właśnie w tamtych czasach!

II wojna światowa okazała się być dla targów czasem zastoju. Jednak już w 1945 roku, tuż po jej zakończeniu, Hull Fair ruszył na nowo! Już w latach 50. XX wieku targi stały się tak olbrzymie, jak jeszcze nigdy dotąd w całej swojej historii.

Udział w Hull Fair wiąże się zawsze z mnóstwem najsilniejszych emocji i wspomnień, których żaden uczestnik nie zapomni do końca życia. Podobnie jak setki lat temu, bawią się wszyscy – niezależnie od zasobności portfela, pochodzenia, zawodu czy nawet wieku.

Tegoroczna edycja Hull Fair rusza już 10 października. Wrażenia gwarantowane!

Źródła: http://www.hullcc.gov.uk,
           http://www.yorkshire.com,
           http://en.wikipedia.org,
           http://www.sheffield.ac.uk