Już za kilka dni nasze miasto oficjalnie stanie się Brytyjską Stolicą Kultury 2017. Czekaliśmy na tę chwilę od lat. Ale co tak naprawdę to wszystko znaczy dla miasta?

Kalendarz kulturalno-rozrywkowy Hull na nadchodzący rok jest już gotowy. 1 stycznia rozpoczyna się cykl wydarzeń „Made In Hull”, który zainauguruje ten wyjątkowy rok.

O tym, że naszemu miastu przypadnie ten zaszczytny tytuł, dowiedzieliśmy się w 2013 roku. Hull pokonało wtedy Leicester, Dundee i Swansea Bay. Jury, które podjęło decyzję, argumentowało, że aplikacja złożona przez władze miasta Hull była absolutnie najciekawszą ze wszystkich — pokazywała Hull jako miasto wychodzące z cienia. Takie, które marzy o potędze, o prawdziwym odrodzeniu.

Kiedy zapadła decyzja, władze miasta przekonywały, że ten werdykt zmieni wiele w życiu Hull. Przewodniczący rady miejskiej Stephen Brady mówił, że dzięki przyznaniu tytułu Brytyjskiej Stolicy Kultury miasto będzie mogło pokazać wszystkim, jak wiele ma do zaoferowania. „Przyszłość nadejdzie szybciej, a Hull stanie się jednym z celów wycieczek wielu turystów” — przewidywał Brady.

Ale co przyznanie tytułu Brytyjskiej Stolicy Kultury 2017 oznacza dla mieszkańców miasta?

1. Wielka Brytania usłyszy o Hull jako mieście, które warto odwiedzić. Będzie z pewnością tłoczniej niż dotychczas, co oznacza pobudzenie lokalnej gospodarki, przede wszystkim takich branż jak turystyczna. To z kolei wygeneruje nowe miejsca pracy — w hotelach, gastronomii i wielu innych. Pojawiają się informacje, że w niektórych miesiącach 2017 roku już dawno nie ma wolnych miejsc w lokalnych hotelach i pensjonatach!

2. Zmieni się oblicze miasta. Hull już nie jest tym samym miastem, którym było kilka lat temu, kiedy tu przyjechaliśmy. Prowadzone są remonty, dzięki którym Hull zyska zupełnie nowe oblicze. Centrum stanie się pięknym miejscem, w którym można spędzać czas ze znajomymi! Więcej o zmianach w centrum Hull pisaliśmy w tym tekście.

3. Mieszkańcy będą mogli brać udział w wielu imprezach kulturalnych, które odbywać się będą na przestrzeni nadchodzącego roku w mieście. Oferta będzie bardzo szeroka, więc każdy znajdzie coś dla siebie. To doskonały sposób na przekonanie się, że Hull jest naprawdę cudownym miejscem do życia!

Więcej informacji na temat Brytyjskiej Stolicy Kultury 2017 — Hull — znajdziesz na stronie internetowej www.hull2017.co.uk.