Waleczni Wikingowie powracają, by złupić wybrzeża Wielkiej Brytanii. Między 15 a 23 lutego odbędzie się największy festiwal kultury Wikingów: Jorvik Viking Festival.
Festiwal Wikingów w York
Podczas XXX edycji Festiwalu goście będą mogli wysłuchiwać opowieści z ust przesławnych bardów, oglądać pokazy walk Wikingów oraz brać udział w ciekawych warsztatach. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci, wykładów dla fanów historii, a cała okolica zamieni się w skandynawskie królestwo.

Historia i kultura Wikingów owiana jest mrokami tajemnicy. Najprawdopodobniej jednak znani Europie jako barbarzyńscy wojownicy, ludzie ci byli na co dzień zwykłymi farmerami, rzemieślnikami i handlarzami. Jedynie raz w roku wypuszczali się w swoich łodziach, by plądrować miasta, ale także zakładać nowe osady handlowe i ustanawiać szlaki. Wikingowie handlowali nie tylko z Europą, ale także z państwami bliskiego i dalekiego wschodu.

York to miasto z długą, jeszcze rzymską historią. Okazuje się jednak, że tak naprawdę rozkwitło dopiero po zdobyciu go przez Wikingów w 866r. i przemianowaniu na Jorvik. Wikingowie szybko zajęli ten obszar, czyniąc go centrum handlu i kultury. Już w 1086r. w Domesday Book miasto opisane zostało jako drugie największe i najważniejsze po Londynie. Nawet kiedy Jorvik wróciło pod panowanie angielskie, wielu Wikingów zostało i dalej zajmowało się handlem i rzemiosłem.

Bilety na większość wydarzeń będzie można kupić bezpośrednio przed wejściem. Bilety dla grup oraz dokładny opis poszczególnych wydarzeń można znaleźć na stronie www.jorvik-viking-festiwal.co.uk.Źródło: http://www.jorvik-viking-festival.co.uk/about/