Już niedługo w Hull mogą pojawić się farmy ze zdrową żywnością. Rooted in Hull ma pomóc ludziom zdrowiej się odżywiać oraz zacieśniać więzi w lokalnych społecznościach.
Farma ze zdrową żywnością w centrum miasta
Wspierani przez Hull City Council, Federation of City Farm i Community Gardens, lokalni eksperci zostali poproszeni o przygotowanie planu takich farm, które mogłyby być stawiane na nieużywanych gruntach, a potem przenoszone w prosty sposób na inne miejsca. Mark Carver i Adrian Fisher już mają kilka pomysłów.

Carver mówi: „Puste tereny nie robią nic dobrego dla miejskiej estetyki i naszym pomysłem jest, by zamienić nieużytki w miejsca, które dodadzą miastu wartości. Konserwacja polega na znajdowaniu innowacyjnych rozwiązań dla skomplikowanych problemów i uważamy, że farmy mogłyby naprawdę rozwiązać takie problemy jak ubóstwo żywieniowe i jednocześnie pomóc środowisku” (cyt. za hulldailymail.co.uk).

Miejskie farmy mają się mieścić w kontenerach, które nie tylko odzwierciedlają portową historię Hull, ale również są niezwykle łatwe do przeniesienia. Jeżeli właściciel terenu, na którym powstała farma, będzie chciał coś wybudować, farma po prostu przeniesie się na nowe miejsce. „Naszym głównym celem jest zbudowanie miejsca, które będzie mogło samo na siebie zarabiać” – dodaje Carver. „Raczej nie możemy liczyć na granty, dlatego poświęciliśmy sporo czasu na upewnienie się, że mamy dobry model biznesowy”. Dlatego na miejscu farm mają powstawać także sklepy ze zdrową żywnością czy kawiarnie.

Teraz największym problemem jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji. Żeby projekt miał szanse powodzenia, musi być to miejsce w centrum miasta, gdzie wielu mieszkańców przychodzi każdego dnia. Ponadto, dobrze, żeby farma mogła funkcjonować przez dłuższy czas, zanim właściciel danego terenu zdecyduje się na inną inwestycję.

Źródło: http://www.hulldailymail.co.uk/