Dzisiaj, nie tylko w Polsce jeden z sympatyczniejszych dni w roku – Dzień Kobiet! Pomimo że nasze Panie zasługują na rozpieszczanie przez cały rok, to dzisiaj warto sprawić, aby był on dla nich szczególnie wyjątkowy. Zadbajmy panowie, aby ten dzień miał odpowiednią oprawę… najlepiej z kwiatów!

Jesteśmy przekonani, że święto wywodzi się w Polsce z czasów PRL. I owszem, wtedy było bardzo hucznie obchodzone. Jednak tak naprawdę historia Dnia Kobiet sięga jeszcze czasów starożytnych. Wtedy to w Rzymie obchodzono Matronalia, święto związane z płodnością, urodzajem, przypadające na początek marca. Historycy sugerują, że już wtedy mężczyźni obdarowywali swoje kobiety drobnymi prezentami i spełniali ich życzenia.

Natomiast początki Międzynarodowego Dnia Kobiet miały miejsce już w czasach nowożytnych, a dokładniej w 1909 roku. Wtedy to po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych zorganizowano obchody Dnia Kobiet. Wypadły one wówczas 28 lutego. Z taką inicjatywą wyszła wówczas Socjalistyczna Partia Ameryki.

Obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet ustanowiła natomiast rok później Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze. W takich krajach, jak Austria, Dania, Niemcy czy Szwajcaria święto pań obchodzono po raz pierwszy w 1911 roku. Obchody były dobrą okazją do dyskusji na temat prawa kobiet do udziału w głosowaniach.

W późniejszych latach także w Rosji zaczęto obchodzić ten dzień — początkowo jako normalne święto, później (po 8 maja 1965 roku) jako dzień wolny od pracy.

Obecnie Dzień Kobiet obchodzony jest nawet w krajach tak odległych od nas kulturowo, jak Zambia, Laos, Kirgistan, Kazachstan, Brazylia, Tadżykistan czy Mongolia. W niektórych z nich ustanowiono oddzielną datę niż 8 marca.

Naszym Czytelniczkom i wszystkim Paniom życzymy wielu powodów do radości przez cały rok!