Funkcjonariusze Policji dokonali najazdu na sklepy położone przy Spring Bank, pomiędzy ulicami Stanley Street i Park Street. Akcja była częścią operacji Trivium, której celem jest wykrycie i schwytanie zagranicznych oszustów w Wielkiej Brytanii.

Świadkowie zdarzenia opowiadają, że nagle na ulicy Spring Bank zjawiło się wiele radiowozów, które przyjechały na sygnale. Z samochodów wysiedli policjanci i natychmiast skierowali się do sklepów, które były celem akcji. Ich właściciele sprzedawali bowiem towary podrobione, nieoryginalne (w tym tytoń i alkohol), które pochodziły z nieznanego źródła. Nie można było zatem wykluczyć, że mogą nawet zagrażać życiu osób, które je zakupiły i spożyły. Komisarz Keith Lamplough powiedział, że poprzez organizowanie podobnych nagłych nalotów na osoby podejrzewane o popełnienie przestępstwa Policja chce pokazać, że handel nielegalnymi towarami nie jest akceptowany i będzie surowo karany.

Policjanci zdecydowali się zorganizować atak w zwykły, piątkowy poranek — tak, by nikt nie podejrzewał, że nagle w jego sklepie zjawi się kilku uzbrojonych funkcjonariuszy. Co więcej, założono, że wszystko ma odbyć się sprawnie i szybko. Chodziło o to, by zachować element zaskoczenia, kluczowy dla tego typu operacji.

Funkcjonariusze chcieli podczas akcji schwytać osoby podejrzane za obrót nielegalnymi papierosami i tytoniem o wartości ponad pół miliona funtów. Już wcześniej udało się Policji wykryć taki proceder, jednak nie można było wskazać wszystkich podejrzanych.

Niestety podczas piątkowego nalotu funkcjonariusze nie zatrzymali nikogo podejrzanego. Udało się im jedynie zabezpieczyć nielegalny towar, który znajdował się w jednym z samochodów zaparkowanych przy Spring Bank. Mimo to Policja jest zadowolona z operacji, bo w ten sposób próbuje pokazać, że osoby handlujące nielegalnym i szkodliwym dla zdrowia towarem cały czas są na celowniku funkcjonariuszy.  Sierżant Alex Weeks odpowiedzialny za przeprowadzenie operacji powiedział, że Policja dała jasny sygnał: jeśli chcesz przyjechać do Wielkiej Brytanii, by handlować tu nielegalnym towarem i dopuszczać się popełniania przestępstw, natychmiast zostaniesz przechwycony i ukarany.