Język jest częścią narodowej tożsamości — tak jak tradycje i kultura danej społeczności wpływa na to, kim się czujemy. Warto o tym pamiętać. Tym bardziej, że wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego!

W językoznawstwie istnieje od kilkudziesięciu lat hipoteza, która mówi, że język w mniejszym lub większym stopniu wpływa na sposób, w jaki postrzegamy świat. Jest częścią nas samych — to przecież w nim myślimy i śnimy w nocy. Pozwala nam komunikować się na wielu płaszczyznach — od profesjonalnej, zawodowej aż po intymną, bardzo prywatną, pełną kolokwialnych form i wulgaryzmów dodających ekspresji. Przenosi zgromadzoną przez kolejne pokolenia wiedzę i umożliwia utrwalenie jej w formie pisemnej.

Każdy język jest wyjątkowy. Wbrew pozorom, nie wszystko da się przetłumaczyć — można poszukiwać w dwóch językach podobnych ekwiwalentów, ale nie zawsze uda nam się uchwycić na przykład delikatnej nutki ironii zawartej w popularnym związku frazeologicznym, którego chcielibyśmy użyć w innym języku.

Język jest narzędziem na tyle fascynującym, że urosło wokół niego wiele mitów — na przykład ten, że Eskimosi posiadają kilkadziesiąt (lub wręcz kilkaset) określeń na śnieg. W istocie nie są to oddzielne nazwy śniegu, lecz opisowe formy służące do wskazywania określonych cech białego puchu. Zupełnie jak w języku polskim! Przecież też możemy powiedzieć metaforycznie, że śnieg jest chrupki, kryształowy czy cukrzany…

UNESCO postanowiło uczcić to, ustanawiając w 2000 roku 21 lutego Dniem Języka Ojczystego. Warto pamiętać o języku polskim i dbać o poprawną polszczyznę, ucząc jej także nasze dzieci, które być może posługują się niemal tylko angielskim. Dwujęzyczność bardzo dobrze wpływa na ogólny rozwój młodych ludzi, kształtując ich wyobraźnię i pobudzając kreatywność językową. Rodzice nie powinni obawiać się, że dzieciom poszczególne języki będą się mieszać. Ich mózg jest na tyle elastyczny, że, owszem, może stosować tzw. code switching — ale tylko celowo.

Język polski jest częścią naszej polskości. Pamiętajmy o tym. Nie tylko z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego!