Autor Hobbita i Władcy pierścieni czerpał wiele inspiracji do swoich książek właśnie podczas pobytu w East Riding! W samym Hull wybitny pisarz spędził kilkanaście miesięcy.

W latach 1917-1918 J.R.R. Tolkien przebywał przez około 18 miesięcy w Brooklands Military Hospital przy ulicy Cottingham Road w naszym mieście. Batalion, w którym autor znanych na całym świecie powieści walczył podczas I wojny światowej, został rozwiązany ze względu na duże straty osobowe. Żołnierze zostali wysłani do East Yorkshire w celu zaczerpnięcia oddechu i odpoczęcia od zawieruchy wojennej.

Badacze literatury są przekonani o tym, że pobyt w hrabstwie wpłynął na twórczość Tolkiena, dostarczając mu wielu inspiracji (dotyczy to przede wszystkim wyjątkowych krajobrazów, jakie pisarz miał okazję podziwiać w tej okolicy).

Tolkien spędził trochę czasu w Kilnsea i Easington, gdzie poznał historię wiosek, które zostały zabrane przez morze na skutek erozji nadbrzeża. Także las w pobliżu Roos wydał się Tolkienowi bardzo interesujący – uważa się, że stał się pierwowzorem jednego z lasków otaczających Hobbiton.

Co ciekawe, pisarz zdecydował się skopiować niektóre okoliczne nazwy geograficznoe i administracyjne i przenieść je na karty swoich powieści. I tak, na przykład w powieści „Drużyna Pierścienia” znajdziemy wioskę o nazwie Wetwang.

W celu upamiętnienia pobytu Tolkiena w East Riding, na budynku ówczesnego Brooklands Hospital (a obecnie Dennison Centre położonego na terenia kampusu uniwersyteckiego w Hull) zamontowano pamiątkową tablicę. Znajduje się na niej napis „J.R.R. Tolkien / Author of / The Lord of the Rings / convalesced here / (then Brooklands / Officer’s Hospital) / 1917-1918 / during his service in / the Great War / University of Hull & Hull City Council”.