Jest wiele powodów, dla których ludzie myślą o tym, by usamodzielnić się i założyć własny biznes – innymi słowy, zostać swoim własnym szefem. Być może kieruje nimi właśnie owo pragnienie poczucia niezależności? Sprawdź, o czym musisz pomyśleć, jeśli chcesz założyć własną firmę!

Niezależnie od tego, co kieruje ludźmi zakładającymi własne firmy, statystyki mówią jasno – coraz więcej osób decyduje się na taki krok.

Jak podało biuro Office for National Statistics, w Wielkiej Brytanii jest obecnie 4,53 miliona osób, które zdecydowały się wziąć sprawy w swoje ręce. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat na Wyspach przybyło 1,67 miliona osób samozatrudnionych! A wszystko wskazuje na to, że coraz więcej ludzi będzie decydować się na założenie małego start-upu.

Przedstawiamy kilka wskazówek dla osób planujących założenie własnej firmy – niezależnie od tego, czy chodzi o firmę oferującą usługi budowlano-remontowe, mały biznes internetowy czy jeszcze inny rodzaj działalności.

Zbadaj rynek. Musisz wiedzieć, czy znajdą się osoby zainteresowane produktami lub usługami, które chcesz oferować. Zastanów się, do jakiego grona odbiorców będziesz kierować swoją ofertę – czy to ludzie mieszkający w konkretnym miejscu? A może mieszkańcy całej Wielkiej Brytanii? …Europy? …Świata? Spróbuj sprecyzować grupę docelową – skierujesz swoją ofertę do kobiet czy do mężczyzn? W jakim wieku średnio będą twoi klienci? Czym się interesują? I przede wszystkim: czego potrzebują? Co możesz im zaoferować – tak, by było to z korzyścią dla nich?

Zastanów się także nad tym, czy masz konkurencję. Nie ma sensu otwierać kolejnej pizzerii, jeśli w danym miejscu istnieje już pięć innych lokali z włoskim jedzeniem.

Zastanów się nad źródłem finansowania. Wiele osób wydaje zgromadzone latami oszczędności na założenie własnej firmy. Inne poszukują dotacji ze źródeł zewnętrznych i dzięki temu udaje im się założyć start-up. Może się jednak zdarzyć, że będziesz musiał zaciągnąć pożyczkę. Powinieneś wiedzieć zatem, czy – jeśli zaistnieje taka potrzeba – będziesz mieć szansę na kredyt.

Zacznij od sprawdzenia swojego raportu kredytowego i wyniku zdolności kredytowej Credit Score. Możesz to zrobić za darmo, korzystając z usług My Credit Monitor. Jeśli okaże się, że twój raport kredytowy nie jest idealny – popraw go. Zrób to jak najszybciej – zanim udasz się do banku z wnioskiem o pożyczkę. Przeczytaj o sposobach na poprawę raportu kredytowego na tej stronie. Więcej informacji na temat raportu kredytowego znajdziesz na stronie internetowej raportkredytowy.co.uk.

Uporządkuj formalności. Niestety – własna firma oznacza mnóstwo formalności. Zastanów się nad prawną formą swojej działalności – to firma usługowa, handlowa, spółka partnerska…? Wiele osób zaczyna od zarejestrowania działalności jako tzw. sole trader, a potem, w miarę rozrastania się firmy, zmieniają jej charakter na tzw. limited company. Pamiętaj, że prawdopodobnie nie będziesz w stanie poradzić sobie z wszystkimi formalnościami samodzielnie. Pomyśl o zatrudnieniu specjalisty – na przykład wykwalifikowanej księgowej.

Poszukaj właściwych ludzi i zgromadź ich wokół siebie. Jeśli myślisz o zatrudnieniu pracowników, poszukaj ludzi w wysokimi kwalifikacjami. Pamiętaj, że to ty dyktujesz zasady – w końcu to ty jesteś szefem. Dobrze dobrany zespół to gwarancja sukcesu. Jeśli sprzedajesz różne produkty w Internecie, zatrudnij profesjonalnego fotografa do robienia im zdjęć. Dzięki temu łatwiej będzie zachęcić klientów do zrobienia zakupów w twoim sklepie. I tak dalej…

Pomyśl o reklamie. Wykorzystaj potęgę mediów społecznościowych. Postaraj się dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych klientów – nawet jeśli wiązałoby się to z kosztami. Za reklamę trzeba płacić. Ale to pieniądze, które – jeśli dobrze je wydałeś – szybko się zwrócą.

Informacji na temat tego, jak założyć własny biznes, szukaj w Internecie.

startups.co.uk

www.citizensadvice.org.uk

www.gov.uk

raportkredytowy.co.uk

Raport kredytowy sprawdzisz za darmo dzięki My Credit Monitor.