hull.plW miarę jak pogarsza się sytuacja na brytyjskim rynku pracy nasilają się antyimigracyjne nastroje. „Cudzoziemcy zabierają Brytyjczykom pracę” – grzmią tym razem brytyjscy związkowcy.

Gazeta powołuje się na opinię brytyjskich związków zawodowych, według których unijne prawo zezwalające na wynajmowanie podwykonawców z wszystkich 26 państw członkowskich przyczynia się do wzrostu bezrobocia na Wyspach.

Jak informuje „The Sun”, szefowie jednej z największych central związków zawodowych The Union zamierzają ten problem poruszyć podczas spotkania z premierem Gordonem Brownem, które ma się odbyć w tym tygodniu.

Gazeta informuje, że ostatnio o pracę przy budowie elektrowni w Staythorpe starało się ponad 230 budowlańców z okolicy. Zatrudnienie znalazł tylko jeden, ponieważ inwestor wynajął podwykonawcę z Hiszpanii. Zdaniem dziennikarzy „The Sun” sytuacja powtórzyła się w hrabstwie Kent, gdzie polska firma będzie budować elektrownię gazową.

Zdaniem związkowców cała sytuacja to kpina ze zobowiązania, jakie premier Wielkiej Brytanii podjął obiecując „Brytyjskie stanowiska pracy dla Brytyjczyków”.

„Jesteśmy w objęciach kryzysu i branża budowlana doświadczyła go najbardziej. Nie możemy pozwolić, żeby odsyłać do domów ludzi szukających pracy, skoro praca jest dostępna” – powiedział przewodniczący „The Union” Derek Simpson.

autor: Jakub Ryszko
źródło: Goniec.com