Zgodnie z aktualnymi danymi, bezrobocie w Hull i w regionie zdecydowanie spadło w porównaniu z ubiegłym rokiem. Eksperci twierdzą, że ma to związek z coraz większą ofertą zatrudnienia w mieście.

Menadżer Gill Dillon z Hull Job Centre Plus mówi, że ofert pracy jest całkiem sporo i każdy, kto poszukuje zatrudnienia, powinien w końcu znaleźć coś dla siebie. Dillon mówi: „Jeśli szukasz pracy, to nadeszła w końcu dobra chwila. Wielu z naszych podopiecznych znalazło zatrudnienie w handlu, przemyśle hotelarskim, przy produkcji czy w sektorze opieki zdrowotnej”.

W mieście powstało ostatnio stosunkowo dużo nowych barów i restauracji. Zdaniem Dillon to również wpłynęło na zwiększenie zatrudnienia w Hull.

Eksperci z Hull Job Centre Plus obliczyli na podstawie liczby osób otrzymujących zasiłek dla bezrobotnych i poszukujących pracy, że bezrobocie w Hull spadło w porównaniu z ubiegłym rokiem aż o 12 proc. W przypadku East Riding spadek bezrobocia wyniósł natomiast 8 proc.

Okazuje się jednak, że nie tylko w naszym regionie sytuacja na rynku pracy jest korzystna. W całej Wielkiej Brytanii spadło bezrobocie. Poziom zatrudnienia na Wyspach wynosi obecnie 74,5 proc. Coraz lepiej na rynku pracy radzą sobie kobiety. Poziom zatrudnienia wśród pań na Wyspach najwyższy jest od chwili, kiedy rozpoczęto prowadzenie statystyk, czyli od 1971 roku.

Zdaniem brytyjskiego ministra pracy Damiana Hindsa to duży sukces, który pokazuje, że udało się zbudować państwo, które działa nie tylko dla grupy uprzywilejowanych obywateli, lecz dla wszystkich. „Obecnie na rynku poradzi sobie każdy, niezależnie od tego, kim jest, ani skąd przybywa” — podkreślił minister Hinds.

Jak długo potrwa jeszcze ta dobra passa? Czy Brexit wpłynie na zmianę sytuacji? Eksperci nie są zgodni. Część z nich uważa jednak, że tak. Przede wszystkim dlatego, że Brexit przyczyni się do osłabienia gospodarki Wielkiej Brytanii. Trzeba jednak jeszcze poczekać na kolejne komentarze w tej sprawie.