Wielu z nas kupuje w Internecie. Badania pokazują, że obecnie wykorzystujemy do tego nie tylko komputery, lecz także urządzenia mobilne, takie jak tablety czy smartfony. Strony internetowe dają nam pozorne poczucie bezpieczeństwa. Okazuje się jednak, że nie zawsze jesteśmy bezpieczni, kupując online.
Bezpieczne zakupy w Internecie
W Internecie czyha wiele niebezpieczeństw. Jeśli kupujesz towar od nieznanego sprzedawcy, może okazać się, że nie otrzymasz przesyłki w ogóle, pomimo zapłacenia ceny i opłacenia kosztów przesyłki. Nawet jeśli tak się stanie, możesz dochodzić swoich praw. O wiele trudniejszym do rozwiązania, a zarazem bardziej złożonym problemem jest kradzież danych osobowych.

Pamiętaj, by korzystać tylko i wyłącznie z tych stron internetowych, które znasz, i którym ufasz. Pamiętaj, że ZAWSZE, zanim podasz na stronie internetowej jakiekolwiek szczegółowe dane osobowe, musisz sprawdzić, czy połączenie jest szyfrowane. Sprawdzisz to z łatwością, zerkając na pasek adresu: przy połączeniach szyfrowanych powinna pojawić się na nim ikonka przedstawiająca kłódkę.

Jeśli wydaje ci się, że oferta, którą rozważasz, jest tak dobra, że to prawie niemożliwe – prawdopodobnie masz do czynienia z oszustwem. Dlatego zanim rozpoczniesz zakupy w Sieci, sprawdź przeciętną cenę towaru, który chcesz nabyć. Będziesz dzięki temu wiedzieć, czy oglądana przez ciebie oferta jest podejrzana.

Korzystając z Internetu (nie tylko w celu zrobienia zakupów), zawsze dbaj o hasła i kody zabezpieczające, dzięki którym logujesz się do kont na poszczególnych portalach. Szczególnie ważne jest hasło do konta bankowego, które powinno być silne (winno zatem składać się z małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych). Jeśli przywykłeś do korzystania z jednego hasła na wielu portalach internetowych, pod żadnym pozorem nie używaj tego samego hasła w celu zalogowania się do bankowego konta internetowego. To skrajnie nieodpowiedzialne!

Dzięki posiadaniu różnych haseł nawet jeśli przestępcy włamią się na jedno z twoich kont w Internecie, unikniesz efektu domina – kolejne konta będą dla nich niedostępne, a ty względnie bezpieczny.

Eksperci doradzają także częste zmienianie haseł. Sugerują, by w ich roli nie używać dat urodzenia (swojej, ani nikogo z bliskich), a także słów oczywistych: imion, nazwisk, kombinacji cyfr „1234″.

Uważa się, że lepiej jest zapamiętywać hasła i kody dostępu do posiadanych kont na portalach internetowych. Jeśli w obawie przed zapomnieniem koniecznie chcesz zapisać swoje hasła, zrób to w miejscu mało oczywistym (niekoniecznie na końcu notatnika), a najlepiej w kilku różnych miejscach, tak by nie stworzyć zbioru wszystkich danych w jednym miejscu.

Zadbaj o swoje dane przechowywane na urządzeniach mobilnych i w komputerze. Zawsze korzystaj z aktualnej wersji oprogramowania antywirusowego. Włącz zaporę systemową, jeśli korzystasz z systemu operacyjnego Windows. Upewnij się, że dostęp do twojego telefonu czy tabletu ograniczony jest hasłem, kodem PIN lub odciskiem twojego palca.

Jeśli często korzystasz z sieci publicznej (np. z darmowego WiFi w mieście czy na lotnisku), nie dokonuj płatności internetowych w ten sposób. Pamiętaj, że jeśli połączysz się z siecią publiczną, bardzo łatwo będzie hakerom namierzyć twój sprzęt. Dzięki temu może udać im się włamać na twoje konto i obrabować je.

Dokonując płatności kartą kredytową (poza systemem PayPass) w sklepach sprawdź, czy nikt nie podgląda kodu PIN, jaki podajesz.

Eksperci sugerują także częste sprawdzanie raportu kredytowego jako dobry sposób kontrolowania posiadanych kont bankowych i kart kredytowych. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości, będziesz mógł natychmiast zareagować.

Pamiętaj, że ochrona danych osobowych jest priorytetem. Miej to na uwadze dokonując zakupów w Sieci. W razie podejrzenia, że ktoś próbuje cię oszukać (lub już to zrobił), niezwłocznie skontaktuj się z Policją.

Więcej informacji na temat tego, jak chronić swoje prywatne dane, znajdziesz na stronie internetowej: http://www.experian.co.uk/downloads/consumer/fraudBookletA5.pdf.

Źródło: http://www.experian.co.uk/blogs