Tysiące kwiatów maku, przygotowanych przez uczniów szkół, lokalne grupy i osoby zwiedzające muzea, posłużą do stworzenia rzeźby dla uczczenia Dnia Pamięci (Remembrance Day) obchodzonego w Hull.
Ogromne rzeźby z kwiatów maku upamiętnią I Wojnę Światową
Maki, które były tworzone przez całe lato dla uczczenia setnej rocznicy wybuchu I Wojny Światowej, posłużą do stworzenia 3-wymiarowych instalacji. Martin Waters, artysta z Hull, jest odpowiedzialny za ich wygląd, a jego dzieła będzie można podziwiać w Ferens Art Gallery (do niedzieli 23. listopada br.) i w kościele Holy Trinity Parish Church (od soboty 1. listopada br. do piątku 28. listopada br.).

Tom Goulder, asystent kuratora muzeów w Hull, mówi: „To pierwszy raz, gdy mamy w Ferens trójwymiarową wystawę maków. Nowoczesna interpretacja I Wojny Światowej stworzona przez Martina doda nowego wymiaru zorganizowanej przez nas wystawie When War Hit Home” (cyt. za hulldailymail.co.uk).

Martin Water, który powoli staje się znany jako Człowiek od Maku, takie instalacje tworzy już czwarty rok z rzędu. Artysta mówi: „To ważne, byśmy pamiętali i uczyli się o konfliktach, do których doszło w przeszłości i o tych, które trwają teraz. Maki oddziałują na emocje, a instalacje są stworzone tak, by każdy mógł do nich podejść i zdecydować, co one dla niego oznaczają”.

Wielebny Neal Barnes, wikary w kościele Holy Trinity Church, nie może już doczekać się powitania wystawy i artysty w kościele: „Pomysłowe użycie prostych maków zawsze angażuje i przypomina nam o horrorach i poświęceniach tej okropnej wojny. Instalacja Poppy Drift, którą gościliśmy w zeszłym roku, cieszyła się sporym zainteresowaniem i nie mamy wątpliwość, że w tym roku – w setną rocznicę wybuchu wojny – rzeźba będzie poruszającą pamiątką dla wszystkich, którzy zginęli w czasie konfliktu”.

Instalacje, które będzie można zobaczyć w Hull, to tylko dwie z pięciu, które pojawią się w całym East Riding. Pozostałe będzie można podziwiać w Beverley Art Gallery do soboty, 22 listopada, w Beverley Minster do środy, 19 listopada i w St Lawrence Church w Scunthorpe do czwartku, 20 listopada.

Źródło: http://www.hulldailymail.co.uk/