To nie historia Bonnie i Clyde`a, ale próby oszukania brytyjskich przepisów imigracyjnych. Jesienią ubiegłego roku Młoda Para została aresztowana dosłownie na kilka minut przed ceremonią ślubu. Pakistańczyk i Węgierka zostali teraz skazani za próbę zawarcie fałszywego małżeństwa.

Gdy studencka wiza 28-letniego Pakistańczyka Zubaira Khana miała wygasnąć, mężczyzna postanowił zaaranżować fałszywy ślub z Węgierką – 33-letnią Beatą Szilagyi. Jednak urzędnik miejski szybko nabrał podejrzeń, gdy podczas spotkania przyszły Pan Młody zapytany o imię swojej narzeczonej odpowiedział… że musi porozmawiać ze swoim wujem. Mężczyźni nie konsultowali też ustaleń dotyczących daty ślubu z kobietą, co pracownik również uznał za nietypowe. Młodzi nie rozmawiali ze sobą ani nawet nie utrzymywali kontaktu wzrokowego, a jak stwierdził sam skazany: porozumiewali się wyłącznie za pośrednictwem Internetu.

Pracownicy Home Office, zaalarmowani przez urzędnika, pojawili się w urzędzie miejskim dosłownie na kilka minut przed zawarciem małżeństwa przez oszustów. Na miejscu został aresztowany również węgierski tłumacz, który w ogóle nie był zamieszany w sprawę i został zatrudniony przez zewnętrzną firmę.

Każdy z oskarżonych przyznał się do winy. W trakcie rozprawy okazało się, że Węgierka zgodziła się na fikcyjne małżeństwo, ponieważ zaproponowano jej 2.000 funtów. Kilkanaście miesięcy wcześniej kobieta urodziła dziecko i utrzymywała się z 150 funtów zasiłku. Szilagyi została skazana na 17 miesięcy więzienia, mężczyzna i jego wujek, mieszkający w Londynie, zostali skazani na 20 miesięcy pozbawienia wolności.

Sąd podkreślał, że próba ominięcia przepisów imigracyjnych to poważne przestępstwo, które jednocześnie zmniejsza wagę instytucji małżeństwa.

W tym wypadku małżeństwu udało się zapobiec, ponieważ Państwo Młodzi okazali się wyjatkowo niekompetentni. Jak jednak podkreśla Minister Imigracji i Bezpieczeństwa James Brokenshire, nowy Immigration Act pozwala na bardziej stanowcze działania, co skutkuje większą liczbą wykrytych i uniemożliwionych fałszywych małżeństw: „W zeszłym roku nasi inspektorzy interweniowali w w przypadku 2.400 podejrzanych małżeństw – to niemal dwa razy więcej niż w poprzednim roku” – komentuje polityk (cyt. za hulldailymail.co.uk).