hull.plPolacy są największą grupą nowych imigrantów, którzy w ciągu ostatniego roku przybyli na Wyspy Brytyjskie – wynika z opublikowanych w środę danych Państwowego Urzędu Statystycznego Wielkiej Brytanii. W 2007 roku przybyło ich 96 tysięcy.

W ubiegłym roku do Wielkiej Brytanii przybyło 577 tys. imigrantów (o 14 tys. mniej niż rok wcześniej), a wyjechało 340 tys. (o 60 tys. mniej niż rok wcześniej), w sumie więc liczba imigrantów „netto” wzrosła o 237 tys., czyli o prawie 50 tys. więcej niż w 2006 r.

Największą grupą nowych imigrantów byli Polacy – przybyło ich 96 tysięcy.

Minister ds. imigracji Phil Woolas, który w ubiegłym miesiącu powiedział, że rząd zamierza ograniczyć imigrację w sytuacji słabnącej gospodarki i wzrostu bezrobocia, teraz wyraził zadowolenie z nowych danych.

„Myślę, że te liczby mogą uspokoić osoby zaniepokojone wzrostem liczby mieszkańców” – powiedział w BBC. Jak zaznaczył, choć liczba imigrantów „netto” wzrosła, było to wynikiem nie tyle większej imigracji, ile niższej emigracji.

Woolas mówił, że rząd nie dopuści, by liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii, która w zeszłym roku wyniosła 61 mln, wzrosła powyżej 70 mln.

Rząd przyjął niedawno system przyznawania kandydatom na imigrantów punktów w zależności od ich przydatności dla brytyjskiej gospodarki. „Te dane są z 2007 r., czyli jeszcze sprzed wejścia w życie systemu punktowego(…) Dzięki temu systemowi możemy kontrolować wzrost (imigracji), co oznacza, że liczba 70 milionów będzie należeć do dziedziny czystej fantazji” – powiedział minister.

źródło: goniec.com, www.londyn.gazeta.pl
fot: planebuzz.com