Czy wiesz, że w naszym mieście znajduje się miejsce, w którym odbyć można niezwykłą podróż w czasie? Tylko tutaj masz szansę stanąć oko w oko z prastarym mamutem! Zapraszamy do Hull and East Riding Museum.

Kolekcja Hull and East Riding Museum jest bardzo bogata – niektóre eksponaty zgromadzone w muzeum są naprawdę wyjątkowe – muzeum chwali się, że są to ewenementy w skali całego kraju.

Wśród wystaw, na które warto zwrócić szczególną uwagę, znajdują się:

Wystawa Paleolit-Mezolit-Neolit (250 000 – 2000 lat przed Chrystusem). Wiele eksponatów z zebranych na tej wystawie pochodzi z kolekcji J.R. Mortimera, będącego jednym z najsłynniejszych archeologów-amatorów XIX stulecia. Wśród tych wyjątkowych artefaktów odnaleźć można między innymi pierwsze narzędzia wykonane z kamienia, jakimi posługiwali się nasi przodkowie.

Wystawa poświęcona epoce brązu (2000 – 600 lat przed Chrystusem). W tej części muzeum obejrzeć można narzędzia wykonane przez starożytnych, a służące na przykład do produkcji prostych garnków glinianych. Na tej wystawie zaprezentowano ponadto starożytne naczynia, wykonane właśnie w epoce brązu.

Wystawa poświęcona epoce żelaza (600 r. p.n.e. – 43 r. n.e.). Zwiedzający mogą obejrzeć na tej wystawie wspaniałe miecze i inne elementy zbrojeniowe, wykonane w czasach epoki żelaza. Co więcej, dla zwiedzających przygotowano w tym miejscu rekonstrukcję fragmentu osady z tego czasu. Tutaj naprawdę można poczuć się, jakby czas został cofnięty o ponad dwa tysiące lat!

Kolejne wystawy Hull and East Riding Museum pokazują Wielką Brytanię w czasach rzymskich (z tego okresu pochodzi na przykład zaprezentowana w muzeum wyjątkowa kolekcja naczyń oraz rekonstrukcja biura urzędnika odpowiedzialnego za pobieranie podatków od ludności).

Podczas wizyty w muzeum poznać można także ciekawe zwyczaje Wikingów, którzy osiedlili się w Wielkiej Brytanii pod koniec VIII wieku. Wśród szczególnie interesujących eksponatów z tego czasu muzeum może pochwalić się kolekcją broni i drewnianych narzędzi służących do pracy.

Zwiedzający mogą przenieść się także do czasów średniowiecza – wystawa poświęcona temu okresowi w historii ludzkości przybliża odwiedzającym średniowieczne obyczaje, związane w dużej mierze z religią, która stanowiła wówczas centrum zainteresowania mieszkańców Europy.

W muzeum znajduje się także wystawa poświęcona późniejszym czasom, obejmującym między innymi brytyjską wojnę domową (której początek, jak przypomnieliśmy w jednym z poprzednich artykułów opublikowanych na hull.pl, jest silnie związany z naszym miastem!).

Hull and East Riding Museum znajduje się w Hull, przy ulicy High Street 36 i jest czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00 – 17.00 (ostatnie wejście o godzinie 16.30).  W niedzielę muzeum zwiedzać można od 13.30 do 16.30 (ostatnie wejście o godzinie 16.00).

Muzeum czynne jest przez cały rok z wyłączeniem Wielkiego Piątku oraz okresu świątecznego od 24 do 28 grudnia, 31 grudnia oraz 1 stycznia.

Zachęcamy do wizyty w Hull and East Riding Museum!