Uczniowie, którzy uczą się w szkołach polonijnych w Wielkiej Brytanii i innych krajach na całym świecie lub chodzą na zajęcia z języka polskiego, organizowane w szkołach obcego systemu oświaty, będą mogli korzystać ze zniżek na komunikację publiczną w Polsce.

Z inicjatywą zmiany prawa w tym zakresie wyszedł po raz pierwszy prezydent Andrzej Duda pod koniec ubiegłego roku. Sprawą zajęły się odpowiednie organy, dzięki czemu przepisy wejdą w życie już 21 kwietnia tego roku. Na ich mocy wszyscy uczniowie i nauczyciele szkół polonijnych otrzymają legitymacje, które będą uprawniały ich do korzystania ze zniżek na przejazdy publicznym transportem w Polsce na takich samych zasadach, jak uczniowie i nauczyciele szkół w Polsce. Zniżki obowiązywać będą ponadto także przy zakupie biletów wstępu do muzeów i parków narodowych położonych na terenie kraju.

Procedura wydawania dokumentów opisana jest na stronie internetowej Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze. „Legitymacje ucznia i legitymacje nauczyciela będą wydawać konsulowie właściwi ze względu na siedzibę szkoły. W większości przypadków rodzice złożą prosty wniosek i odbiorą legitymację w szkole, w której ich dziecko pobiera naukę, ponieważ szkoły będą współpracować w realizacji tego zadania z konsulami” — czytamy w serwisie.

Dokumenty otrzymać będą mogli uczniowie w wieku do 18 lat. Wzór dokumentu różni się jednak od tego, który obowiązuje w przypadku legitymacji wydanych uczniom szkół w Polsce. Wynika to z chęci uproszczenia procedur wystawiania dokumentu. Legitymacje wydawane uczniom szkół polonijnych nie zawierają zdjęcia posiadacza, toteż ważne są tylko wtedy, gdy okazujący przedstawi również inny dokument (ze zdjęciem).

Ważność legitymacji należy przedłużać co rok, o ile uczeń nadal uprawniony jest do korzystania z ulg wynikających z jej posiadania.

W tym miejscu dostępne są wnioski o legitymacje, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Dokumenty wydany zostanie w ciągu maksymalnie 30 dni od chwili złożenia wniosku.