Premier Polski Beata Szydło wraz z częścią swojego gabinetu udała się z oficjalną wizytą do Wielkiej Brytanii. Premier weźmie udział w konsultacjach między rządami Polski i UK.

Wizyta Beaty Szydło rozpoczęła się od powitania przedstawicieli polskiego rządu przez brytyjską premier Theresę May, które miało miejsce w bazie RAF w miejscowości Northolt. Następnie obie panie premier pojechały pod Pomnik Lotników Polskich, gdzie oddały hołd polskim pilotom walczącym podczas II wojny światowej, w tym lotnikom ze słynnego Dywizjonu 303.

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, do Wielkiej Brytanii wraz z premier pojechali także wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz wiceminister nauki Łukasz Szumowski.

Warto podkreślić, że rozmowy o takim charakterze rząd Wielkiej Brytanii prowadzi tylko z Francją. Propozycję rozpoczęcia konsultacji wysunęła Beata Szydło podczas pierwszej wizyty Theresy May w Polsce latem tego roku.

Tematem rozmów między przedstawicielami Polski i UK ma być między innymi sytuacja Polaków mieszkających na Wyspach — teraz, w obliczu narastających nastrojów ksenofobicznych, oraz już po Brexicie. Wiadomo także, że obie panie premier porozmawiają o postanowieniach szczytu NATO, który odbył się latem w Warszawie oraz o tym, jak będą one wprowadzane w życie. Poza tym Szydło i May pomówią o kwestiach obronnych w Europie i sytuacji między Ukrainą i Rosją, omówią problemy edukacji w Polsce i na Wyspach.

Nie będzie natomiast rozmów na temat Brexitu — i to na prośbę strony polskiej. Nasz rząd chce bowiem, żeby jego stanowisko było częścią wspólnego stanowiska Unii Europejskiej wobec decyzji podjętej przez Brytyjczyków w czerwcowym referendum.

Podczas wizyty Beaty Szydło na Wyspach odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Polonii.