hull.plPolish Cooperation Network jest platformą wymiany informacji i doświadczeń miedzy młodymi organizacjami polonijnymi powstałymi w Unii Europejskiej po 2004 roku. PCN organizuje w dniach 24-25 kwietnia w Belfaście konferencję pt.: „Znaczenie rozwoju i integracji organizacji polonijnych”.
Uczestnictwo    potwierdziło    kilkudziesięciu    przedstawicieli    organizacji polonijnych z terenu całej Europy, w tym: Finlandii, Chorwacji, Hiszpanii. Wśród prelegentów będzie, m.in. prof. K. Iglicka z Centrum Stosunków Międzynarodowych i Paul Iganski z Leicester University.
„Młode polskie organizacje pozarządowe działające w Unii Europejskiej mają duży potencjał”- powiedział Maciek Bator, jeden z twórców PCN-u, dyrektor Polish Association of Northern Ireland.
„Chcemy pokazać, że Ci ludzie, którzy wyjechali z Polski w 2004 roku to nie tzw. Meksykanie, jak pisała polska prasa, którzy nie znają języka i nie mają żadnych umiejętności, ale prężnie działające, skuteczne i inteligentne osoby, które mogą wiele zrobić zarówno dla Polski, jak i dla polskiej emigracji. Polskie władze powinny na nas zwrócić większą uwagę. Mamy nadzieję, że konferencja ta pomoże opracować dalszą strategię działania PCN-u.”
PCN powstał z inicjatywy 3 organizacji: Poland Street, Polonia Nottingham i Polish Association of Northern Ireland. Jego celem jest importowanie i ulepszanie projektów rozpoczętych przez inne grupy, tworzenie skutecznego networkingu, zdobywanie informacji na temat funduszy i sposobów integrowania się z lokalną społecznością.

Polish Cooperation Network- News for TVP Polonia from Daniel Wyszynski on Vimeo.