Wielka Brytania ciągle szuka możliwości oszczędzania pieniędzy na imigrantach, szczególnie tych, którzy na Wyspy przyjeżdżają na krótko. Według najnowszego raportu na ich leczenie NHS przeznacza nawet 2 miliardy funtów rocznie.
Płatne leczenie dla tymczasowych imigrantów?
Z raportu przygotowanego przez Laszlo Andora dla Komisji Europejskiej wynika, że brytyjską służbę zdrowia leczenie tymczasowych imigrantów kosztuje 1,5 mld funtów, a „Guardian” informuje, że suma to może wynosić nawet 2 mld. Rząd widzi w tym możliwość wprowadzenia dodatkowych oszczędności.

„Nasz system publicznej służby zdrowia jest jednym z najhojniejszych dla cudzoziemców, jednak nadszedł czas na to, aby zagwarantować, że NHS stanie się bardziej narodowe niż międzynarodowe” – powiedział minister zdrowia Jeremy Hunt (cyt. za: goniec.com). Jednym z pomysłów rządu na rozwiązanie problemu jest pobieranie dodatkowej opłaty od imigrantów, którzy przyjeżdżają na wyspy na okres 6 – 12 miesięcy. Dodatkowy koszt to 200 funtów, które mogłyby skutkować oszczędnościami nawet w wysokości 500 mln funtów rocznie.

Czy i ewentualnie kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie, na razie nie wiadomo. Nowe opłaty byłyby wymierzone przede wszystkim w pracowników sezonowych oraz studentów.

Źródło: http://wiadomosci.goniec.com/