W naszym mieście znaleźć można z pewnością kilka ciekawych i charakterystycznych budynków. Teraz doczekały się one swoich modeli w skali. I to niezwykłych, bo w całości wykonanych z klocków Lego!

Chris Smith z Altrincham postawił sobie początkowo za cel wybudowanie z klocków Lego stadionów ligi brytyjskiej. Dotychczas skonstruował już KC Stadium oraz stadion Lightstream. W końcu jednak uznał, że stadiony są zbyt nudne… i z klocków zaczął składać inne budowle. Jak chociażby Hull New Theatre.

Smith zapałał taką miłością do klocków Lego, że już od ponad roku budowanie z nich modeli prawdziwych budynków stało się jego regularną pracą. „Moje stadiony buduję na zamówienie. Zwykle trwa to kilka dni” — mówi. „Takie modele bardzo trudno byłoby sprzedać, dlatego zawsze wykonuję je na zlecenie. Ostatnio zostałem poproszony przez Hull History Centre o stworzenie modelu stadionu KC Stadium. Do wybudowania modelu o rozmiarach 55 x 50 x 15 cm użyłem około 1,5 tys. klocków” — opowiada Smith.

Ostatnim zleceniem Smitha było wybudowanie modelu teatru Hull New Theatre. „Gdybym wiedział o tym, że budynek jest obecnie w remoncie, dodałbym z pewnością pracowników budowlanych i zdjął kilka cegieł”’ — zastrzega artysta.

W przyszłości Chris Smith zamierza jednak nadal koncentrować się na budowaniu modeli stadionów. „Zdecydowałem się na skonstruowanie teatru, ponieważ zostałem o to poproszony przez Hull History Centre. Znam tę instytucję bardzo dobrze, od jakiegoś czasu współpracujemy. To był jedyny powód” — powiedział Smith.

Dotychczas artysta odtworzył z klocków lego około 35 budynków. Niektóre z nich, jak stadion w Aberdeen, powstały w kilkudziesięciu wersjach. Wszystkie zostały sprzedane. Teraz Christ Smith zbiera pieniądze na opublikowanie książki przedstawiającej modele wszystkich stadionów ligi brytyjskiej.

Akcję wesprzeć można na tej stronie internetowej. Aby zrealizować projekt, Chris Smith potrzebuje około 25 tys. funtów. Trzymamy kciuki!