Jeśli w najbliższych wyborach zwycięży partia konserwatywna, będziemy mogli się spodziewać, że przyszły rząd poszuka oszczędności służących załataniu deficytu budżetowego właśnie w zasiłkach. Taką informację przedstawił George Osborne, informuje BBC.
Zamrożą kolejne zasiłki?
Osborne poinformował, że rząd konserwatystów zamrozi zasiłki poza macierzyńskim i benefitami dla osób niepełnosprawnych. Bezpieczni są także emeryci i renciści – wysokość kwot, które otrzymują od państwa, nie spadnie. Zdaniem polityka takie działanie pozwoliłoby zaoszczędzić około 3 miliardów funtów.

Osborne straszy, że partia konserwatywna miałaby zamrozić zasiłki już w 2016 roku.

Polityk wyraził przekonanie, że oszczędności pochodzące z tytułu zamrożenia zasiłków i dodatków pozwoliłyby przynajmniej w części pokryć deficyt budżetowy, z którym zmaga się obecnie Wielka Brytania.

Osborne podczas poniedziałkowej konferencji odniósł się również do kwestii unikania płacenia podatków przez niektóre firmy – dotyczy to przede wszystkim technologicznych gigantów. Powiedział, że oszukiwanie brytyjskiego systemu podatkowego to oszukiwanie Brytyjczyków. I dodał, że przekaz płynących do międzynarodowych koncernów jest jasny: podatki mogą być niskie, ale muszą być płacone. (za BBC UK) Więcej szczegółów na temat ewentualnych środków zaradczych, jakie Osborne zamierza wprowadzić w życie, by poradzić sobie z naświetlonym problemem, poznamy w grudniu.

Podczas dwudniowej konferencji partii konserwatystów Osborne zaproponował także bardzo ciekawe rozwiązanie dotyczące systemu zasiłkowego. Wszyscy, którzy otrzymują benefity, dostaliby od rządu specjalne karty pre-paid, dzięki którym mogliby na przykład robić zakupy. Karty te byłyby jednak tak zaprogramowane, by nie można było nimi płacić za alkohol, papierosy czy za wizyty w kasynie. W ten sposób rząd miałby poradzić sobie nie tylko z problemem nadmiernego stosowania używek, lecz także z ubóstwem – wiele brytyjskich rodzin traci wspólne pieniądze z winy ojca lub matki, którzy wydają ostatnie oszczędności na hazard czy na alkohol.

Wszystkie propozycje przedstawione przez Osborne’a podczas konferencji konserwatystów dotyczą tematu zmniejszenia deficytu budżetowego. Polityk podkreślił, że aby całkowicie załatać dziurę w finansach państwa, należy poczynić oszczędności na kwotę przynajmniej 25 miliardów funtów. Tyle bowiem wynosi deficyt, który – w ocenie Osborne’a – jest bardzo wysoki.

3 miliardy funtów, które udałoby się zaoszczędzić, gdyby zamrożono kolejne zasiłki, to kolejna kwota, jaką rząd zyskałby z tytułu wstrzymania lub zredukowania benefitów. Redukcja zasiłków w Wielkiej Brytanii już przyniosła bowiem 12 miliardów funtów oszczędności, poinformował Osborne.

Jeśli George Osborne zrealizuje swoje zamierzenia, wielu ludzi może stracić kolejne zasiłki. I niestety niewiele zmieni próba odwrócenia uwagi publicznej poprzez obiecanie, że przyszły rząd rozprawi się z gigantami technologicznymi, którzy oszukują brytyjski system podatkowy.

Miejmy nadzieję, że system zasiłków pozostanie niezmieniony.

Źródło: http://www.bbc.com