Telewizja Polska podjęła decyzję o rozwiązaniu współpracy z Astra Central Eastern Europe. Oznacza to, że wielu Polaków oglądających polską telewizję za granicą, w tym w Wielkiej Brytanii, straci dostęp do ulubionych kanałów.
Telewizja Polska zdecydowała, że z początkiem przyszłego roku rezygnuje z dalszego wynajmowania transpondera satelitarnego od firmy Astra Central Eastern Europe. Transponder znajduje się na pozycji Astra 19.2 E, dzięki czemu zapewnia odbiorcom telewizji oglądanie wybranych kanałów telewizyjnych na terenie całej Europy.
Prezes firmy Astra Central Eastern Europe zapewnił, że jest otwarty na dalszą współpracę z TVP. Zadeklarował daleko idącą elastyczność (na przykład w zakresie cen), rozumiejąc, że sytuacja finansowa TVP nie jest obecnie najlepsza, i przypomniał, że Telewizja Polska współpracuje z Astra Central Eastern Europe już od dziewięciu lat.
Prezes podkreślił, że programy nadawane za pomocą transpondera umieszczonego na pozycji 19.2 E są odbierane przez 114 milionów gospodarstw domowych na terenie całej Europy. Przezes twierdzi, że z tej pozycji korzystają telewizje publiczne z wielu krajów naszego kontynentu: Niemiec, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii czy Austrii. To zdecydowanie najpopularniejsza pozycja satelitarna w Europie.
Decyzja podjęta przez Telewizję Polską nie oznacza jednak, że kanały TVP w ogóle nie będą transmitowane na terenie całej Europy. TVP ogłosiło bowiem przetarg na wybór nowego operatora satelitarnego. Okazuje się jednak, że zasady przetargu zostały skonstruowane w taki sposób, że firma Astra Central Eastern Europe nie może wziąć w nim udziału.
TVP zamierza bowiem podpisać umowę z firmą, która „na czas trwania umowy dysponuje prawami do korzystania z transpondera na satelicie Eutelsat HotBird, ulokowanego na pozycji orbitalnej 13.00 E” (za: ekonomia.rp.pl). Astra nie posiada takich praw.
Telewizja Polska odpiera jednak zarzuty o tym, że zasady przetargu są niesprawiedliwe. Rzecznik TVP powiedział, że w przetargu udział wziąć może każdy podmiot, który spełnia jego warunki. Sam przetarg zaś jest przetargiem nieograniczonym, który w żaden sposób nie ogranicza konkurencji.
Astra przekonuje, że jeśli Telewizja Polska zdecyduje się zrezygnować z korzystania transpondera satelitarnego na pozycji 19.2 E, dostęp do popularnych kanałów telewizyjnych straci w całej Europie 6 milionów Polaków. Problem dotyczyć ma nie tylko kanałów takich jak TVP Historia, TVP Kultura czy TVP Info, lecz także samego TVP Polonia. Satelity należące do Astry zapewniają kilkukrotnie większy zasięg niż te, które posiada w swojej ofercie konkurencja.
TVP twierdzi jednak, że Astra nie ma racji i po zmianie transpondera na Eutelsat HotBird, ulokowanego na pozycji orbitalnej 13.00 E, Polacy mieszkający poza granicami kraju nadal będą mogli bez problemów odbierać sygnał telewizyjny i oglądać ulubione kanały. Telewizja Polska argumentuje, że satelity Astra i należące do konkurencji mają podobny zasięg.
TVP argumentuje, że na decyzję o zmianie satelity wpływ ma przede wszystkim chęć kupowania licencji do programów o najwyższej jakości. Do tej pory nie było to możliwe – ograniczenia wynikały z tego, że wiele wytwórni nie chce sprzedawać praw do swoich produkcji stacjom o zasięgu wykraczającym poza granice kraju nadawania.
Możliwe, że odbiorcy będą musieli ponieść dodatkowe koszty, jeśli nadal będą chcieli odbierać kanał TVP Polonia. Konieczne może bowiem okazać się wynajęcie instalatora, który zmieni pozycję anteny satelitarnej zamontowanej na domach Polaków w całej Europie, lub zainstalowanie na antenie dodatkowego konwertera sygnału.
Zmiana transpondera satelitarnego może mieć także wpływ na jakość sygnału odbieranego przez widzów TVP w Polsce.
Źródło: http://polemi.co.uk, http://www.ekonomia.rp.pl, http://www.pb.pl