Wiele lat temu York stanowił główne miasto hrabstwa Yorkshire. Do dziś niemal na każdym kroku widać ślady lat dawnej świetności tego ośrodka. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się do tego miasta i spędzić tam weekend!

York jest miastem ważnym nie tylko z perspektywy historii regionu, ale i całej Wielkiej Brytanii. To tutaj na początku IV wieku Konstantyn Wielki został mianowany cesarzem, a następnie podzielił Wielką Brytanię na cztery odrębne prowincje. W tamtym czasie York nazywał się jeszcze Eboracum. Dopiero kilkaset lat później jego nazwa została zmieniona.

York warto zwiedzać na pieszo, pozostawiając samochód na parkingu i udając się na spacer. Bez pośpiechu, często zadzierając głowę do góry.

Z pewnością do najważniejszych i najpopularniejszych atrakcji miasta należy katedra Świętego Piotra, uznawana za najpiękniejszą budowlę w tej części Anglii. Jej szczególną ozdobą są starannie wykonane, kolorowe witraże, które stworzono kilkaset lat temu.

Ulica Stonegate — w czasach rzymskich w mieście znajdowała się Via Praetoria. Obecnie to właśnie Stonegate, przy której znaleźć można obecnie ekskluzywne sklepy. Większość budynków pochodzi z XV i z XVI wieku, ale można tu zobaczyć także o wiele starsze obiekty. W tym oczywiście Norman House (Stonegate 52A) wybudowany w latach 80. XII wieku.

Podczas wizyty w mieście warto zwiedzić również York Castle Museum, w którym zobaczyć można na przykład rekonstrukcję ulicy Kirkgate z czasów wiktoriańskich. Jeśli chcesz poczuć się jak w Anglii sprzed wielu lat, musisz tu przyjść!

Mało osób wie, że w Yorku znaleźć można także największe na świecie muzeum kolejnictwa — National Railway Museum. Muzeum jest interaktywne, dlatego zwiedzający mogą dotknąć wielu eksponatów, by przyjrzeć im się dokładniej. Można tu także zobaczyć pociąg ekspresowy, który w latach 60. XIX wieku i później obsługiwał linię Londyn – Edynburg.

Podczas spaceru pomiędzy najważniejszymi zabytkami, warto zwrócić uwagę na mury miejskie i bramy umożliwiające wjazd do centrum Yorku. Stare miasto otoczono murami w 1220 roku. W kolejnych wiekach konstrukcję wzmacniano i przebudowywano. Mury, które widoczne są dziś wybudowane były na ogół po 1400 roku. Ich długość przekracza w sumie 10 kilometrów.

Jedną z bram umożliwiających wstęp do centrum jest Monk Bar. Co ciekawe, do dziś można ją zamknąć, spuszczając specjalną kratę. Warto zwrócić uwagę na dekoracje ozdabiające tę średniowieczną konstrukcję.

Na miejscu nie zabraknie również atrakcji dla dzieci. Jeśli planujesz rodzinny wypad to warto wybrać się do „JORVIK Viking Centre”, muzeum słynące na całym świecie z przejażdżki, która zabiera odwiedzających wokół zabytków, dźwięków i zapachów Yorku z epoki Wikingów.

Ta strona pomoże Ci w zorganizowaniu Twojego weekendu w Yorku.

 

Pozostaje mi życzyć Ci,

WSPANIAŁEGO WEEKENDU! 🙂