Od początku października na całym obszarze Wielkiej Brytanii wzrosła pensja minimalna (National Minimum Wage). Podwyżka obejmie zarówno dorosłych, jak nastolatków poniżej 18. roku życia.
Wzrost płacy minimalnej w Wielkiej Brytanii
Low Pay Commision (LPC) rekomendowało podwyżkę już w kwietniu tego roku. Zgodnie z nią pensje dorosłych zwiększą się o 12 p do stawki £6,31, dla młodzieży 17 – 20 lat zwiększy się o 5p do kwoty £5,03, a dla osób w wieku 16 – 17 lat stawka wzrośnie i 4p do £3,72 na godzinę.

Z podwyżki nie do końca zadowolone są związki, które uważają, że pensje minimalne powinny być wyższe. Zgadza się z tym Resolution Fundation, agencja badająca standardy życia. Według ich wyliczeń pensje zwiększyły się jedynie 1% , podczas gdy inflacja wynosi 2,8%. W praktyce oznacza to, że ceny jedzenia i innych towarów nadal rosną szybciej niż wysokość wypłat, a więc w rzeczywistości zarabiamy mniej.

Do dyskusji wtrąciła się również fundacja Living Wage Fundation, która uważa, że utrzymywane przez państwo stawki minimalne nie odzwierciedlają rzeczywistych potrzeb obywateli i nie pozwalają na opłacanie rachunków i kupowanie żywności. Jednym z ich pomysłów jest zróżnicowanie stawek – w Londynie, gdzie koszty utrzymania są znacznie wyższe, minimalna stawka powinna być nie niższa niż 8,55 funta, podczas gdy dla reszty UK miałoby wystarczyć 7,45.

Wypłacanie niższej pensji niż ustawowa minimalna stawka jest niezgodne z prawem, a pracodawcy, którzy nie zastosują się do nowego rozporządzenia, są narażeni na konsekwencje prawne i finansowe. Wymówką nie jest fakt, że pracownik zgodził się na takie warunki. Jeżeli masz wątpliwość w tej kwestii, powinieneś skontaktować się z Pay and Work Right pod numerem telefonu 0800 917 2368.

Źródła: http://www.bbc.co.uk/news/business-24340661,
          http://finanse24.co.uk/wzrost-placy-minimalnej-w-uk/