Tax Code w Anglii, Kody podatkowe, podatki.George Osborne ma przedstawić dzisiaj budżet na na kolejny rok podatkowy, który zaczyna się już za 2 tygodnie tj 6 kwietnia. Według informacji podawanych przez stację telewizyjną BBC w budżecie ma znaleźć miejsce zapis mówiący o podniesieniu kwoty dochodu wolnej od podatku z £7,475 na £9,205.

Prawo podatkowe w Anglii w roku podatkowym 2011/2012 przewiduje, że osoba pracująca i zarabiająca w ciągu roku nie więcej niż £7,475 nie zapłaci podatku dochodowego. Oczywiście w praktyce każdy pracownik na swoim pay slipie zauważy, iż podatek jest potrącany w wysokości zależnej od tzw. tax code – czyli kodu podatkowego. Kod podatkowy natomiast ustalany jest na podstawie obliczenia przewidywanego dochodu pracownika w danym roku podatkowym. Ustaleniem tego kodu zajmuje się urząd podatkowy – Inland Revenue po otrzymaniu informacji o dochodach od poprzednich bądź aktualnych pracodawców zatrudnionego.

Jeśli nie jest możliwe ustalenie dochodu w stopniu choćby przybliżonym Inland Revenue pobiera tzw. basic rate tax – kod BR – który wynosi 20 procent dochodu brutto. Niezależnie od tego jaki podatek został pobrany przy wypłacie, wysokość należnego podatku obliczana jest przy końcu każdego roku podatkowego i wtedy nadpłacony podatek zostaje pracownikowi zwracany a jeśli wystąpi zaległość podatkowa – jest ona również ściągana z następnych wypłat pracownika.

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie na przewidywanym poziomie, będzie to oznaczało oszczędność dla każdego podatnika zarabiającego powyżej £7,475 brutto.