Nadchodzące miesiące przyniosą znaczny wzrost cen podstawowych produktów żywnościowych. Z danych opublikowanych przez The National Farmers’ Union – Krajowy Związek Farmerów – wynika, iż tegoroczne żniwa przyniosły plon niższy o prawie 15 proc. w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat. Uprawa jednego z podstawowych zbóż wykorzystywanych do produkcji żywności, czyli pszenicy, spadła do poziomu z lat 80. ubiegłego wieku.

The British Retail Consortium – Brytyjskie Konsorcjum Sprzedawców Detalicznych – donosi, że ceny zbóż winduje niespotykana koincydencja negatywnych zjawisk pogodowych. W USA uprawy zbóż niszczeją pod wpływem największej od pięćdziesięciu lat suszy. Analogiczny kataklizm nawiedził Rosję. Wielomiesięczne fale upałów, które pustoszyły uprawy u naszego wschodniego sąsiada, doprowadziły do niedoborów na rynkach. Podobnie sytuacja wygląda na rynku zbóż oraz owoców i warzyw w UK. W tym roku Wielką Brtyanię spotkało najbardziej deszczowe lato  od 1912 roku. Na domiar złego, wczesną wiosną uprawy zostały zniszczone przez długotrwałą suszę.

Paradoksalnie, do wzrostu cen zbóż przyczyniają się sami rolnicy. Niska podaż zbóż na rynkach powoduje wzrost cen, a co za tym idzie powiększa skalę spekulacji giełdowych. Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą plonów licząc na wzrost cen.

Średni spadek wielkości plonów wyniósł 14.1 procent, ale w niektórych częściach kraju sięgnął ponad 30 procent. Sytuację pogorsza znaczny wzrost cen zbóż na tynkach światowych – ponad 30 procent w przeciągu ostatnich 12 miesięcy.

Zniszczeniu uległy najróżniejsze uprawy. Począwszy od zbóż, przez owoce pochodzenia krajowego i warzywa korzenne, a na owocach tropikalnych skończywszy. Te, które się ostały, często nie wyrosły wystarczająco. Co za tym idzie, straciły walory odżywcze i smakowe. Przewidywany jest także wzrost cen mięsa oraz wyrobów masarskich. Wyższe ceny zbóż przekładają się na wzrost cen pasz. Niejako rykoszetem dostanie się także produktom przemysłu mleczarskiego oraz gorzelniczego i browarniczego. Innymi słowy, większość produktów z przeciętnego koszyka, będzie kosztować więcej. Tylko we wrześniu ceny produktów żywnościowych wzrosły o 3.1 procenta, a na odwrócenie niekorzystnego trendu się nie zapowiada.

Źródło: BBC, The Guardian