25-letnia kobieta z Hull, która zostawiła swoje 18-miesięczne dziecko bez opieki na trzy godziny i poszła na zakupy, usłyszała wyrok sądu. Dziecko przewróciło się i doznało poważnych uszkodzeń ciała. Ta sensacyjna historia jest dobrą okazją do zastanowienia się — w jakim wieku musi być nasza pociecha, by mogła zostać w domu bez opieki osoby dorosłej?

Dwudziestopięciolatce udało się uniknąć więzienia — sąd wyznaczył jej karę pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok oraz 100 godzin prac społecznych.

Do zdarzenia doszło w 2014 roku, kiedy kobieta wyszła z domu by zrobić zakupy, pozostawiając swoje 18-miesięczne wówczas dziecko bez opieki. Niemowlę w tym czasie przewróciło się i doznało obrażeń — kilku złamań, które udało się wykryć dopiero wówczas, gdy dziecko przestało używać rączek. Wtedy matka zabrała je do szpitala i poprosiła o konsultację. Podczas rozprawy okazało się, że do podobnych sytuacji dochodziło już wcześniej — dwudziestopięciolatka zostawiała swoje dziecko wielokrotnie, wychodząc do dentysty czy do sklepu. Sąd uznał, że kobieta zaniedbywała niemowlę, które znajdowało się pod jej opieką, doprowadzając do doznania uszczerbku na zdrowiu.

Dziecko jest w tej chwili zdrowe i mieszka ze swoim ojcem.

Ile lat musi mieć moje dziecko, by mogło pozostać w domu bez opieki?

Przepisy nie określają minimalnego wieku dziecka, które może zostać samo w domu pod nieobecność rodziców lub opiekunów. Przyjmuje się zatem zasadę, że to oni decydują o tym, czy pozostawienie malucha bez opieki nie będzie wiązać się ze zbyt dużym ryzykiem. Policja może wszcząć śledztwo, jeśli okaże się, że rodzice pozostawili bez nadzoru dziecko zbyt małe, narażając je tym samym na wyrządzenie sobie krzywdy.

Rzecznik NSPCC, organizacji pilnującej przestrzegania praw dzieci w Wielkiej Brytanii powiedział, że niekiedy 12-letnie dziecko może bez problemu zostać w domu, podczas gdy inne, rok starsze — już nie, bo nie jest jeszcze wystarczająco dojrzałe. Dodał także, że dzieci w wieku do 16. roku życia z całą pewnością nie powinny być pozostawione na noc bez opieki. „Oczywiste jest, że niemowlęta i maluchy nie mogą pozostawać same ani na chwilę” — przestrzegł.