Wielkimi krokami zbliża się rok szkolny. Dorośli i dzieci wracają do rzeczywistości, a po urlopie pozostają jedynie wspaniałe wspomnienia. Wielu rodziców zastanawia się, jak przygotować dziecko do szkoły. Gdzie kupić wyprawkę, by nie wydać na nią majątku. Odpowiadamy na te pytania i rozwiewamy wszelkie wątpliwości!
Wyprawka do szkoły w Wielkiej Brytanii
Trzeba zaznaczyć, że to, czego nasze dziecko będzie potrzebować w szkole, zależy bardzo często od wybranej placówki. W przypadku niektórych szkół niezbędny jest zakup np. piórnika, plecaka, mundurka, a do tego podręczników i zeszytów. Często zdarza się jednak, że to szkoła zapewnia część potrzebnych przedmiotów. A zatem podczas zapisywania dziecka do szkoły, powinniśmy dowiedzieć się, jaką wyprawkę musimy skompletować.

Nauka w szkołach w Wielkiej Brytanii zaczyna się z końcem sierpnia lub na początku września, w zależności od szkoły. Trzeba o tym pamiętać, bowiem odróżnia to system angielski od znanego nam z Polski. Zajęcia trwają zwykle od 9.00 do 15.00 – to duża zaleta z punktu widzenia pracujących rodziców, którzy mogą z łatwością dopasować godziny pracy do godzin odbioru dzieci ze szkoły. Łatwiej także umówić się z opiekunką, jeśli konieczne jest jej zatrudnienie.

Kupowanie wyprawki do szkoły powinniśmy rozpocząć od przygotowania mundurka. Każda szkoła ma własny wzór, dlatego musimy dowiedzieć się, co trzeba nabyć w przypadku placówki, w której naukę rozpoczyna nasze dziecko. Na szczęście wiele szkół decyduje się na tanie wersje mundurków, złożone na przykład z koszulki polo w odpowiednim kolorze i spodni lub spódniczki, a do tego bluzy. Taki zestaw z łatwością skompletujesz robiąc zakupy w supermarkecie. W ten sposób uda Ci się także zaoszczędzić sporo pieniędzy. Ceny mundurków nabytych w supermarkecie wahają się w granicach 4-6 funtów. Jeśli chcesz wybrać droższą opcję, możesz mundurek kupić w Internecie lub w samej szkole. Wówczas prawdopodobnie uda Ci się dostać model z emblematem szkoły, do której uczęszczać będzie Twoja pociecha. Musisz jednak liczyć się z dużymi kosztami takiego zakupu, z którymi w parze nie zawsze iść będzie wyższa jakość. Jeśli mimo tego chcesz nabyć uniform w Internecie, możesz skorzystać z tej strony: www.yourschooluniform.com.

W supermarkecie z łatwością dostaniesz także strój na WF, który jest kolejnym elementem wyprawki Twojego dziecka. Jego cena powinna oscylować wokół 4-5 funtów (w najtańszej wersji), maksymalnie osiągając około 12-15 funtów (w markowych sklepach). Warto kupić dwie pary spodenek i trzy koszulki.

Ważnym elementem stroju na zajęcia z wychowania fizycznego jest także obuwie sportowe. Jego wybór powinien zostać dobrze przemyślany – w tym przypadku nie warto oszczędzać. Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku komfort uczestniczenia w zajęciach, warto wybrać model, który umożliwi stopie oddychanie, a jednocześnie będzie lekki i wygodny. Ceny tego typu butów zaczynają się od około 20-25 funtów. Pamiętaj jednak, że – jeśli stopa Twojego dziecka gwałtownie nie urośnie – taki zakup pozwoli zaoszczędzić na obuwiu w kolejnym roku. Obuwie markowe jest bowiem o wiele bardziej wytrzymałe od tego, które możemy dostać w supermarkecie.

Może się zdarzyć, że konieczny będzie także zakup stroju kąpielowego i klapków, jeśli Twoje dziecko będzie w ramach WF uczestniczyć w zajęciach z pływania. Ponadto, jeśli intensywnie trenować będzie określony sport, cena odpowiedniego ekwipunku wzrośnie. Worek, w którym pociecha nosić będzie ubranie na WF kosztuje od 2 do 15 funtów.

Kompletowanie wyprawki dla dziecka podejmującego naukę w Wielkiej Brytanii wygląda zupełnie inaczej niż w Polsce, gdzie rodzice muszą nabyć wskazane przez nauczycieli podręczniki, a do tego zeszyty ćwiczeń i zwykłe zeszyty. W Wielkiej Brytanii nie jest to konieczne – szkoła zapewnia na ogół wszelkie materiały edukacyjne. Dzieci nie są obciążane mnóstwem książek, które musiałyby nosić codziennie do szkoły i z powrotem. Jeśli nauczyciel zadaje do domu pracę domową, zwykle rozdaje kopie materiałów, które ważą niewiele. Z tego powodu warto zaopatrzyć dziecko w wytrzymałą teczkę formatu A4. Nasza pociecha idąc do szkoły powinna także mieć piórnik (od 2 funtów wzwyż) oraz zestaw do pisania i rysowania. Starsze dzieci potrzebują zwykle kalkulatora (warto pomyśleć o zakupie nieco droższego, lecz bardziej wytrzymałego modelu, który posłuży przez lata – koszt to około 3-5 funtów lub więcej).

Nie zapomnij także o pudełku na drugie śniadanie. Pozwala ono bez problemu zanieść kanapkę do szkoły i jest rozwiązaniem o wiele lepszym niż jednorazowe torebki foliowe. Pudełko na drugie śniadanie kosztuje zwykle kilka funtów. Pamiętaj również o plecaku. Pamiętaj, że lepszy plecak wytrzyma nawet przez kilka lat, choć jego cena może być dość wysoka.

Przedmioty należące do Twojego dziecka, szczególnie części mundurka, warto oznaczyć – w ten sposób pociecha nie pomyli ich z tymi, które należą do rówieśnika.

Skompletowanie wyprawki szkolnej dla dziecka nie jest trudne i – na szczęście – w Wielkiej Brytanii wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami niż w Polsce.

Wszystkim uczniom życzymy samych sukcesów w szkole!

Źródło: www.polkadot.pl