Zbliża się rok szkolny. Wielu rodziców posyła w tym czasie swoje dzieci do szkoły. Przedstawiamy dwuczęściowy poradnik, z którego dowiesz się między innymi, jak wygląda system edukacji w Wielkiej Brytanii oraz jak wybrać szkołę dla swojej pociechy.

System szkolnictwa w Wielkiej Brytanii bardzo różni się od tego, który znamy z Polski. Dlatego warto poświęcić kilka słów na jego omówienie – szczegółowe informacje na ten temat przydadzą się wszystkim, którzy posiadają dzieci w wieku szkolnym i chcą, by uzyskały one jak najlepsze wykształcenie.

Edukacja szkolna rozpoczyna się na Wyspach wcześniej niż w Polsce. Dlatego dzieci, które przyjechały do Wielkiej Brytanii ze swoimi rodzicami, mogą nie być przygotowane na tak wczesne wejście w wiek szkolny. Szczególnie pierwsze dni spędzone w szkole mogą okazać się dla twojej pociechy niezwykle traumatycznym przeżyciem. Jeśli dziecko nie mówi dobrze po angielsku, może mieć szczególne trudności w porozumieniu się ze swoimi rówieśnikami, których dopiero poznaje. Bardzo często pierwszy dzień w szkole to konieczność spędzenia z obcymi dziećmi wielu godzin – być może twoja pociecha nigdy nie rozstawała się z tobą na tak długo. Eksperci przyznają, że zdecydowanie najtrudniej jest odnaleźć się dzieciom w wieku od 6 do 7 lat, które w Polsce nie zaczęły jeszcze chodzić do szkoły, a w Wielkiej Brytanii są umieszczane od razu w wyższej klasie (na ogół w drugiej lub trzeciej).

W sytuacji, gdy widzisz, że pierwsza wizyta w nowej szkole jest dla twojego dziecka bardzo dużym problemem, powinieneś okazać mu wsparcie. Nie narzucaj się z pytaniami dotyczącymi tego, jak minął mu dzień. Porozmawiaj raczej o jego obawach. Jeśli widzisz, że dzieje się coś niedobrego, koniecznie skontaktuj się z wychowawcą klasy. Zwróci on szczególną uwagę na twoją pociechę i pomoże jej odnaleźć się w nowym otoczeniu.

Aby uniknąć traumatycznego zderzenia ze szkolną rzeczywistością, dziecko powinno być do pewnego stopnia przygotowane na to, co je czeka. Warto jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego odwiedzić placówkę szkolną. Możesz spróbować zaangażować dziecko w proces przygotowania do roku szkolnego (na przykład w wybór mundurka, zakup wyprawki). Pamiętaj jednak, by nie wywierać na dziecko zbyt dużej presji.

Pozwalaj dziecku zadawać pytania i staraj się odpowiadać na nie dość wyczerpująco – w ten sposób rozwiejesz wszystkie wątpliwości, jakie pojawiają się w jego głowie.

Dzieci, które nie znają języka angielskiego, powinny mieć z nim kontakt co najmniej na kilka miesięcy przed rozpoczęciem roku szkolnego. Mów do dziecka w tym języku, przyzwyczajaj je do oglądania telewizji i słuchania muzyki po angielsku. To wszystko pozwoli zmniejszyć szok językowy, jaki spotka twoją pociechę w pierwszych dniach edukacji w Wielkiej Brytanii.

System edukacji na Wyspach jest nieco bardziej skomplikowany, niż w przypadku Polski. Każde dziecko w wieku powyżej trzech lat ma tam zagwarantowane miejsce w oddziale przedszkolnym (o ile dana placówka prowadzi taki oddział).

Pierwszy rok obowiązkowej nauki to klasa zerowa – idą do niej dzieci w wieku czterech lat. Podobnie jak w Polsce, to okres przejściowy, mający przyzwyczaić dziecko do nauki w szkole.

Szkoła podstawowa w Wielkiej Brytanii jest drugim etapem ścieżki edukacyjnej – może być podzielona na dwa krótsze etapy: Infant School (od pięciu do siedmiu lat) oraz Junior School (od siedmiu do jedenastu lat). Szkoła podstawowa w Wielkiej Brytanii obejmuje zatem sześć klas. Warto zaznaczyć, że w Wielkiej Brytanii dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej nie dostają ocen – rodzice są informowani o ich wynikach w nauce przez nauczyciela, który po każdym semestrze przygotowuje opis osiągnięć edukacyjnych dziecka. Po ukończeniu nauki w szkole podstawowej uczniowie zdają tzw. Transfer Test, którego wynik decyduje często o tym, czy dostaną się do wymarzonej szkoły średniej.

Kolejny etap to szkoła średnia. Uczęszczają do niej dzieci starsze, w wieku od jedenastu do szesnastu lat. Kadra nauczycielska składa się na ogół z grona wykwalifikowanych w swoim fachu specjalistów. Jej ukończenie wiąże się z otrzymaniem dyplomu General Certificate of Secondary Education (GCSE). Szkoła średnia to ostatni etap nauki obowiązkowej. Edukację kontynuują tylko ci uczniowie, którzy mają aspiracje do uzyskania lepszego wykształcenia.

Wszyscy, którzy zdecydują się uczyć dalej, mogą pozostać w szkole średniej (zakładając, że oferuje ona możliwość kontynuowania nauki, czyli posiada tzw. Sixth Form). Istnieje także możliwość kontynuowania nauki w koledżu (klasa 12 i 13). W wieku około 18 lat uczniowie zdają egzaminy państwowe (A-levels) z kilku przedmiotów (nie więcej niż z czterech). Ich wynik decyduje o tym, czy dostaną się studia. Edukacja na poziomie uniwersyteckim nie jest jednak przedmiotem dyskusji w niniejszym materiale.

W drugiej części artykułu omówimy między innymi, w jaki sposób wybrać szkołę dla swojego dziecka. Napiszemy także kilka słów o frekwencji w szkole – na Wyspach jest ona bowiem bardzo ważna. Obowiązek szkolny jest przestrzegany, a rodzice, którzy go nie respektują i pozwalają swojemu dziecku opuszczać zajęcia, mogą zostać surowo ukarani.

Zapraszamy do lektury!

Źródło: http://mumsfromlondon.com/