hull.plW związku z siedemdziesiątą rocznicą Bitwy o Anglię Brytyjskie Narodowe Biuro Szyfrowania w Bletchley Park  organizuje 18-tego lipca imprezę ku czci polskich matematyków, którzy przyczynili się do ocalenia Wielkiej Brytanii.

Podczas drugiej wojny światowej Polakom udało się rozszyfrować szyfrogramy zakodowane przy pomocy niemieckiej maszyny szyfrującej – Enigmy. Po raz pierwszy tego typu szyfrogramy polskim kryptologom udało się rozpracować w 1932 roku. Prace Polaków (głównie Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego) pozwoliły na dalsze dekodowanie szyfrów stale unowocześnianych maszyn Enigma – najpierw w Polsce – a po wybuchu wojny we Francji i Wielkiej Brytanii.
W programie imprezy upamiętniającej wkład Polaków w bitwie o Anglię przewidziane są repetytoria tych wydarzeń. Pianistka Barbara Woods zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina. Dostępny będzie przewodnik w języku polskim oraz wystawa zadedykowana polskim pilotom. W lokalnej restauracji dostępne będzie polskie menu.

MG

http://www.bletchleypark.org.uk/