Grace Docherty, pięcioletnia dziewczynka, o której można powiedzieć, że wygrała długą i ciężką walkę z białaczką, pomaga NHS w prowadzeniu kampanii mającej na celu rozpropagowanie idei oddawania krwi, szczególnie teraz, w okresie przedświątecznym. NHS i Grace są bowiem zdania, że nie można wyobrazić sobie piękniejszego prezentu świątecznego. Dziewczynka z Hull wielokrotnie potrzebowała transfuzji krwi, dlatego wie, jak ważne jest, by ludzie decydowali się na jej regularne oddawanie.
Wyjątkowy prezent świąteczny
Białaczkę zdiagnozowano u Grace na kilka dni przed jej trzecimi urodzinami. Od tego momentu rozpoczął się bardzo trudny i długotrwały proces leczenia, związany z wielokrotnymi pobytami w szpitalu, podawaniem specjalistycznych leków oraz z dokonywaniem transfuzji krwi. Matka dziewczynki, Sam Bristow, powiedziała, że Grace zdawała sobie sprawę, że krew ma bardzo duże znaczenie w jej leczeniu. Dzięki transfuzjom czuła się lepiej. Mówiła nawet „Spójrz, mamusiu, krew nadaje różowy kolor moim policzkom!” – podkreśla pani Bristow. Matka bardzo cieszy się z tego, że dziewczynka z każdym dniem staje się mocniejsza. Wszyscy mają nadzieję, że Grace jest na najlepszej drodze do całkowitego wyzdrowienia. Chemioterapia, którą zastosowano w procesie leczenia, nadal jednak daje objawy w postaci silnych skutków ubocznych. Dlatego konieczne są kolejne wizyty w szpitalu w Leeds, mówi Sam Bristow.

Zapotrzebowanie na krew w szpitalach jest bardzo duże. Dlatego jest ona tak bezcenna. Same placówki medyczne w Anglii i Północnej Walii zgłaszają zapotrzebowanie na poziomie około siedmiu tysięcy jednostek krwi każdego dnia! Stąd pomysł na kampanię, w którą zaangażowało się już wiele osób. Organizatorzy mają nadzieję, że poprzez zaangażowanie Grace Docherty, a także innych osób będących twarzami akcji (np. boxera Tommy’ego Coylesa), uda się zwrócić uwagę wielu ludzi na problem braku krwi w szpitalach. NHS postanowiło zorganizować kampanię w centrum handlowym St Stephen’s Shopping Centre. Donna Batty, przedstawicielka organizatorów kampanii powiedziała, że o tej porze roku zwykle wielu ludzi przebywa na zakupach, poszukując na przykład wspaniałych prezentów dla swoich bliskich. Dlatego NHS postanowiło wyjść do nich i poprosić ich o poświęcenie zaledwie kilku chwil na oddanie krwi. Organizatorzy zamierzają przeprowadzić kilka podobnych akcji, tak, żeby dotrzeć do jak największej liczby ludzi. Taki gest może uratować niejedno życie.

Kampania zachęcająca mieszkańców Hull do oddawania krwi ma duże zaplecze. Dlatego otwarta została linia telefoniczna (0300 123 23 23), na której można zaczerpnąć informacji związanych z oddawaniem krwi. Pacjenci mają również możliwość upewnienia się, czy na pewno mogą oddać krew. Pewne choroby wykluczają bowiem taką możliwość. Niekiedy jest to nawet kaszel lub katar. Organizatorzy zachęcają zatem do korzystania z konsultacji drogą telefoniczną.

Tom Coyles powiedział, że był wstrząśnięty historią Grace – kilkuletniej dziewczynki uwikłanej w chorobę zagrażającą jej życiu. Dlatego zdecydował się poprzeć kampanię i zachęcać ludzi do oddawania krwi. „Grace pokazuje, jak ważna jest krew – pozwoliła jej przecież pozostać przy życiu” – powiedział Coyles. Informacje na temat kampanii można zdobyć pod podanym wyżej numerem telefonu oraz na stronie internetowej NHSBT poświęconej oddawaniu krwi: http://www.blood.co.uk. Tam również (w zakładce Session Finder) można znaleźć informacje o najbliższej sesji pobierania krwi w swojej okolicy. Warto poddać się namowom organizatorów kampanii i oddać krew jeszcze przed świętami – to byłby z pewnością najpiękniejszy prezent, jaki zdołamy dać komuś z okazji nadchodzącego Bożego Narodzenia. Zachęcamy do udziały w kampanii NHS, życząc Grace i wszystkim innym pacjentom szybkiego, pełnego powrotu do zdrowia!

Źródło: http://www.hulldailymail.co.uk/, http://www.blood.co.uk/