Brodzik w East Park został zamknięty po tym, jak kilkanaścioro dzieci zaraziło się w nim pasożytami. Od połowy lipca bieżącego roku na kryptosporydiozę zachorowało 18 dzieci! Choroba ta objawia się między innymi ciężkimi biegunkami i podwyższoną temperaturą ciała. Woda w parku daje ochłodę podczas upałów, ale może też być niebezpieczna!
Woda w parku daje chłód i... powoduje choroby!
Oficjalnie nie potwierdzono jeszcze informacji o tym, że woda w East Park jest skażona obecnością pierwotniaków. Eksperci jednak podejrzewają, że to właśnie ona mogła być źródłem zakażenia – okazało się bowiem, że wiele z chorujących dzieci bawiło się wcześniej w brodziku. Na wszelki wypadek administrator terenu postanowił zamknąć tymczasowo basen i poddać go dokładnemu czyszczeniu i odkażaniu. Dr Autilia Newton zajmująca się zdrowiem publicznym w Public Health England powiedziała, że współpracują obecnie ze specjalistami z Urzędu Miasta w Hull, by wykryć potencjalne źródło zakażenia. Jej zdaniem jest jednak o wiele za wcześnie, by jednoznacznie potwierdzić, że dzieci zaraziły się pasożytem w jakimś konkretnym miejscu.

Andrew Taylor, zajmujący się sprawami zdrowia publicznego w Urzędzie Miejskim w Hull, potwierdził informację, że wiele z chorujących dzieci bawiło się w brodziku w East Park. Utrzymuje jednak, że nie można stwierdzić jednoznacznie, iż to właśnie ten basen był źródłem pasożytów. Ze względu na bezpieczeństwo pozostałych dzieci, basen został jednak zamknięty, powiedział Taylor.

Dr Newton przypomina objawy choroby wywołanej przez te pasożyty: na ogół jest to biegunka (może być lekka lub silna), niekiedy ból w okolicy podbrzusza, ogólne osłabienie, mdłości i stan podgorączkowy lub gorączka. Pasożyty powodujące kryptosporydiozę mogą znajdować się w glebie, wodzie i jedzeniu zanieczyszczonym na przykład fekaliami pochodzącymi od chorych ludzi lub zwierząt. Można sie nimi zarazić również podczas bezpośredniego kontaktu z zakażonymi ludźmi lub zwierzętami. Bardzo często zachorowanie na kryptosporydiozę ma związek z podróżami zagranicznymi. Pasożyty są jednak na tyle rozpowszechnione, że można się nimi zarazić także w pobliskim parku. Warto jednak pamiętać, że kryptosporydioza nie jest chorobą śmiertelną (poza wyjątkowymi sytuacjami; szczególnie niebezpieczna może okazać się na przykład dla chorych na AIDS), a jej objawy powinny ustąpić po około miesiącu. Pasożyty atakują przede wszystkim małe dzieci (w wieku kilku lat), które nie zawsze dbają wystarczająco o higienę. Zachorować jednak może każdy. Leczenie może przebiegać w domu lub w szpitalu. Nie ma jednak lekarstwa, które pozwoli w szybkim czasie wyleczyć chorobę. Lekarze zalecają przede wszystkim podawanie choremu dużej ilości płynów, by zapobiec odwodnieniu. Rodzice zajmujący się chorym dzieckiem powinni zachować szczególną ostrożność, na przykład przy zmianie pieluch na świeże. Dokładne umycie rąk po każdym kontakcie z chorym dzieckiem jest konieczne, by nie pozwolić pasożytowi rozprzestrzeniać się w otoczeniu. Warto zaznaczyć, że ostatniego roku na pewnym obszarze Wielkiej Brytanii zanotowano 267 zachorowań na kryptosporydiozę. Dla porównania, zaledwie rok wcześniej na tym samym terenie odnotowano jedynie 73 zachorowania na tę chorobę! Dlatego konieczne jest zachowanie ostrożności i dbanie o higienę własną i swoich dzieci. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem: www.hpa.org.uk.

Źródło: www.thisishullandeastriding.co.uk