Okazuje się, że w Hull najczęściej w całym kraju dochodzi do włamań spowodowanych pozostawieniem uchylonego okna lub niedomkniętych drzwi do domu.

Policja prosi mieszkańców miasta, by pod żadnym pozorem nie opuszczali domu bez upewnienia się, że wszystkie drzwi i okna są szczelnie zamknięte. Do włamań tego typu dochodzi szczególnie często w miesiącach letnich, kiedy większość osób nie zamyka okien ze względu na wysoką temperaturę.

W ubiegłym roku tylko w lipcu i sierpniu doszło w Hull do 77 włamań tego typu, informuje Humberside Police. W East Riding odnotowano 37 podobnych zdarzeń.

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców regionu postanowili zatem rozpocząć akcję Summer Burglary Campaign, której celem będzie informowanie o tym, co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko włamania do naszego domu.

Detektyw Dave Houchin z Humberside Police powiedział, że w trakcie swojej wieloletniej kariery w policji wielokrotnie spotykał się z przypadkami włamań. Niemal za każdym razem ofiary powtarzały jednak, że jeśli złodzieje chcieliby się włamać, to i tak by to zrobili. Tymczasem, podkreśla Dave Houchin, to okazja czyni złodzieja – do wielu włamań nie doszłoby, gdyby włamywacze musieli pokonać na swojej drodze wiele przeszkód. Detektyw zaznacza, że nie dotyczy to oczywiście wszystkich zdarzeń, ale z pewnością dużej ich części.

Policjanci podczas akcji Summer Burglary Campaign zamierzają pokazać również, jakimi środkami dysponują w walce z przestępcami włamującymi się do domów mieszkańców okolicy. Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach sprawców udaje się pociągnąć do odpowiedzialności – bardzo często dzięki współpracy wielu stron. Włamywacze nie mogą zatem czuć się bezkarni.

Zachęcamy do zamykania okien i drzwi – nawet jeśli wychodzimy z niego tylko na chwilę, na niewielkie zakupy, a na dworze panują bardzo wysokie temperatury.

Jeśli padniemy ofiarą przestępstwa lub zauważymy, że ktoś włamał się do naszych sąsiadów, natychmiast powinniśmy powiadomić policję pod numerem telefonu 101 lub anonimowo: 0800 555111.