To już nie zabobony, głoszone jeszcze niedawno przez astrologów, sugerujących, że znają przyszłość. To prawda! Miesiąc, w którym się urodziłeś, może mieć wpływ na twoje życie. Sprawdź, co twoja data urodzenia mówi o tobie!
Twoja data urodzenia ma wpływ na twoje życie - potwierdzone naukowo!
Nie chodzi tu oczywiście o astrologię. Już dawno udowodniono, że nasz horoskop nie ma większego związku z naszą osobowością – chociaż nie było łatwo tego dowieść. BBC informuje, że wiele lat temu naukowcy zaobserwowali nawet widoczny związek między pewnymi cechami charakteru, określonymi w horoskopie, a osobowością człowieka, dla którego został opracowany. Bardzo szybko jednak udowodniono, że ma to związek z oczekiwaniami wobec danej osoby, a nie z „siłami wyższymi”, czy czymkolwiek, co nie posiada racjonalnego wytłumaczenia. Jeśli (zupełnie przykładowo) powszechnie uważałoby się osoby urodzone w styczniu za uparte, ciągłe wmawianie tego młodym ludziom w procesie ich wychowywania poskutkowałoby prawdopodobnie wykształceniem się takiej cechy. To prosty mechanizm psychologiczny, a nie magiczny wpływ gwiazd na nasze życie.

Poza tym, naukowcy udowodnili, że osoby, które nigdy nie interesowały się swoim horoskopem, w najmniejszym stopniu nie odpowiadają temu, co „mówią” o nich gwiazdy. A jednak, naukowcy sądzą, że w całym tym zamieszaniu dotyczącym horoskopów i związku miesiąca, w którym się urodziliśmy, z naszym życie, jest małe ziarnko prawdy, informuje BBC. Gdzie ono tkwi?

Oczywiście, najlepiej związek ten wykazać na podstawie wyników szkolnych dzieci. Nie trzeba być ekspertem by przewidzieć, że dzieci urodzone z końcem roku kalendarzowego mogą mieć większe problemy z opanowaniem określonej partii materiału szkolnego, niż dzieci urodzone w styczniu czy w lutym, chociaż różnice te stają się ostatnio coraz mniejsze.

Ale szkoła i wyniki osiągane przez dzieci to nie jedyny aspekt, który wiąże miesiąc naszego urodzenia z naszym losem. W latach 90. XX wieku ekspert z Uniwersytetu w Chicago, Leonid Gavrilov, wykazał na przykład, że statystycznie osoby urodzone jesienią żyją dłużej niż inni. Od tamtego czasu badacz kontynuował swoje analizy. Na podstawie zebranych danych statystycznych udowodnił na przykład, że ludzie urodzeni na jesieni mają o 40% większe szanse na dożycie sędziwego wieku stu lat niż ci, którzy przyszli na świat w marcu.

Badania prowadzone przez Gavrliova spotkały się z dużą falą sceptycyzmu. Niektórzy zarzucali mu, że odwołuje się do astrologii, nie tworząc w ten sposób prawdziwej nauki, lecz coś na jej podobieństwo. Na przestrzeni kolejnych lat stosunek krytyków do pracy badacza zdecydowanie zmienił się – szczególnie po tym, jak artykuły Gavrilova zaczęły ukazywać się w prestiżowych czasopismach naukowych.

Podobne badania, oparte na analizie danych statystycznych, prowadzą także inni naukowcy. Doszli oni do wniosku, że na przykład dzieci urodzone zimą czy wiosną mają w przyszłości większą szansę zachorowania na schizofrenię, depresję lub zaburzenia dwubiegunowe. Co więcej, udowodniono także, że istnieje widoczny związek między miesiącem urodzenia a chorobami wzroku (dzieci urodzone w jednym z zimowych miesiąców raczej nie będą krótkowzroczne) czy alergiami (i tak na przykład osoby urodzone latem są mniej podatne na uczulenia).

Chociaż dane statystyczne, które analizowano w ramach podobnych badań, zwykle są rzetelne i dość szczegółowe, a także pochodzą od wielu osób (co najmniej kilkadziesiąt tysięcy), mechanizmy stojące za „magicznymi” związkami między miesiącem urodzenia a naszym życiem, zdrowiem itp. są dość niejasne i nadal trudno o nich mówić w kategoriach naukowych.

Trzeba jednak przyznać, że osoby urodzone w sezonie zimowym są szczególnie narażone na infekcje w pierwszych miesiącach po urodzeniu. Te z kolei – jeśli przebyte w pierwszych tygodniach życia – mogą wpływać na ich zdrowie nawet kilka dekad później. Zupełnie podobnie jest z alergenami, które znajdują się w powietrzu w określonych stężeniach tylko w wybranych miesiącach roku (najwięcej wiosną). Kontakt małego dziecka z takimi czynnikami może wpływać na podatność na alergie w następnych latach życia. Nawet długość dnia może mieć wpływ na zdrowie dziecka, szczególnie mocno oddziałując na wzrok. Dużo światła dziennego docierającego do oczu dziecka urodzonego w środku lata w pierwszych tygodniach życia może mieć wpływ na to, że określone struktury oka urosną do zbyt dużych rozmiarów, a dziecko za kilka lat potrzebować będzie okularów.

Jak widać, o tym, jaki związek istnieje między miesiącem naszego urodzenia a naszym zdrowiem, czy życiem w ogóle, decydują bardzo skomplikowane procesy. Nie wszystkie z nich jesteśmy jeszcze w stanie zrozumieć. Wielu zupełnie nie poznaliśmy.

Przyszli rodzice nie powinni obawiać się, że ich dziecko może urodzić się w „złym” miesiącu. Nie ma złych miesięcy. Związek daty urodzenia z naszym zdrowiem jest naprawdę niewielki – dlatego nie istnieje potrzeba planowania poczęcia tak, by dziecko urodziło się na przykład w środku lata. Ryzyko zachorowania na określone choroby istnieje zawsze – niezależnie od tego, kiedy przyszliśmy na świat. Dlatego informacje tego typu powinniśmy przyjmować z rezerwą i traktować raczej jako interesujące ciekawostki.

Źródło: http://www.bbc.com