Wszyscy doskonale znamy polskie tradycje bożonarodzeniowe. Trzeba jednak wiedzieć, że w różnych krajach europejskich na różne sposoby obchodzi się te święta. Przedstawiamy krótki bożonarodzeniowy przewodnik po Starym Kontynencie!

Niemcy

W tradycji niemieckiej bardzo duże znaczenie ma czas poprzedzający Boże Narodzenie, zwany w kalendarzu liturgicznym Adwentem. Znane także w Polsce wieńce adwentowe, w których znajdują się cztery świece (a każdego kolejnego tygodnia zapalana jest jedna z nich) są w Niemczech niezwykle popularne. Popularną niemiecką tradycją są jarmarki bożonarodzeniowe odbywające się w wielu niemieckich miastach. Można podczas nich nabyć tradycyjną żywność, wypić aromatyczne, gorące wino, a także wiele wspaniałych pamiątek związanych z tym okresem.

Hiszpania

Boże Narodzenie jest bardzo ważnym dla Hiszpanów świętem, mocno zakorzenionym w tamtejszej tradycji. Chociaż Hiszpanie ubierają choinkę, to jednak większe znaczenie ma dla nich bożonarodzeniowa szopka, przedstawiająca Świętą Rodzinę. W Hiszpanii, w przeciwieństwie do Polski, nie istnieje jedna, spójna tradycja związana z serwowanymi podczas Wigilii potrawami; różnią się one w zależności od regionu. I tak, na przykład na wybrzeżu podaje się owoce morza i ryby, zaś w Andaluzji – pieczoną gęś. Co ciekawe, w Hiszpanii nie obdarowuje się swoich bliskich podczas Wigilii ani samych świąt, lecz dopiero 6 stycznia. Tradycja mówi, że to Trzej Królowie przynoszą prezenty dzieciom. Ze względu na coraz większą komercjalizację, w Hiszpanii w wielu rodzinach przyjął się także zwyczaj dawania prezentów w Wigilię. Święty Mikołaj to po hiszpańsku Papá Noel.

Portugalia

W Portugalii Wigilia zaczyna się bardzo późno – dopiero po pasterce, czyli około godziny 1.00 w nocy. Przed północą cała rodzina zbiera się wokół choinki i oczekuje wyjścia na mszę.

Węgry

Na Węgrzech przygotowania do świąt trwają kilka tygodni, nazywanych odpowiednio papierowym, brązowym, srebrnym i złotym. Wigilia ma dla Węgrów – podobnie jak dla Polaków – bardzo duże znaczenie. Wtedy cała rodzina spotyka się przy stole, zajada szaloncukor (pralinki ze słodką masą) i wspólnie spędza czas.

Francja

We Francji, podobnie jak w Hiszpanii, bardzo duże znaczenie ma szopka bożonarodzeniowa. Kolacja wigilijna w tym kraju rozpoczyna się tuż po pasterce. Na stole znaleźć można wiele potraw, różniących się w zależności od regionu Francji (w Paryżu najpopularniejsze są ostrygi).

Norwegia

Norwegowie nie muszą długo czekać na rozpoczęcie kolacji wigilijnej – o godzinie 17.00 w kościołach biją dzwony i obwieszczają, że można zasiąść do pięknie zastawionego stołu i rozpocząć ucztowanie w gronie rodziny. Po kolacji rodziny zasiadają wokół choinki i wspólnie śpiewają kolędy. W Norwegii bardzo żywy jest zwyczaj dekorowania drzewek bożonarodzeniowych ozdobami wykonanymi własnoręcznie, a nie nabytymi w sklepie. Co ciekawe, chociaż i tam dobrze znany jest Święty Mikołaj, to prezenty dzieciom przynoszą gnomy, a nie siwy pan w czerwonym płaszczu!

Litwa

Na Litwie uważa się powszechnie, że Wigilia to najważniejszy dzień w roku. W tym kraju obowiązuje, podobnie jak w Polsce, zwyczaj łamania się opłatkiem (który – co ciekawe – jest nieznany w większości krajów na całym świecie!). Podobnie jak u nas, na stole wigilijnym znajduje się 12 potraw. Każda z nich symbolizuje jeden miesiąc. Litwini tak jak Polacy kładą pod obrusem sianko. Choinkę rozbierają już pierwszego dnia po zakończeniu Bożego Narodzenia.