Policja Humberside i komisarz Matthew Grove poparli pomysł, dzięki któremu wszyscy przestępcy – nawet ci o najmniejszych wyrokach – będą mogli i musieli skorzystać z rocznej pomocy kuratora po wyjściu z więzienia.
Dotychczas to właśnie osoby skazane na 12 miesięcy więzienia i mniej miały największe szanse na ponowne popełnienie przestępstwa, często dosłownie na kilka godzin po odbyciu kary. Według specjalistów to właśnie dlatego, że podczas krótkiego pobytu w więzieniu nie mieli czasu na resocjalizację. W ramach nowego Offender Rehabilitation Bill każdy więzień spotka się doradcą jeszcze w więzieniu, na trzy miesiące przed zakończeniem kary. Kolejne spotkania natomiast będą odbywać się na wolności, przez 12 miesięcy po odbyciu kary.
„To skandal na skalę narodową, że większość przestępców skazanych na mniej niż rok, wychodziła z więzienia bez nadzoru i natychmiast popełniała kolejne przestępstwa” – denerwuje się komisarz Grove (cyt. za hulldailymail.co.uk). Dodaje również, że zgodnie z nowymi przepisami oferowana przestępcom pomoc będzie obowiązkowa – to znaczy, że unikanie spotkań z doradcą może skończyć się kolejnym wyrokiem sądowym, a nawet powrotem do więzienia. Sam wygląd oferowanego wsparcia będzie dostosowywany indywidualnie w każdym wypadku: „Kuratorzy będą mierzyć poziom motywacji zwolnionego przestępcy oraz decydować jaki typ rehabilitacji jest potrzebny. To może dotyczyć budowania lepszych relacji z ludźmi, uwolnienia się od nałogu alkoholowego lub narkotykowego albo edukacji i umiejętności. Żaden kryminalista nie powinien zostać zostawiony samemu sobie po odbyciu wyroku”.
Udzielaniem pomocy skazanym zajmie się Purple Future, organizacja zrzeszająca pracodawców oraz organizacje charytatywne. Reprezentantka grupy, Yvonne Thomas, tłumaczy: „To, czego ci ludzie potrzebują, by nie popełnić kolejnych wykroczeń, jest znalezienie miejsca do życia, skończenie z alkoholem i narkotykami oraz znalezienie pracy. Jeżeli im to zapewnimy, to szansa, że znowu popełnią jakieś wykroczenie, bardzo mocno spadnie. Chodzi o to, by zapewnić im emocjonalne wsparcie, dzięki któremu będą mogli stawić czoło swoim obowiązkom”.
Z danych opublikowanych przez Hull Daily Mail w sierpniu wynika, że 70% przestępców skazanych na 12 miesięcy więzienia lub mniej popełniało kolejne przestępstwa. Dodatkowo, Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że 30% z tych przestępców oraz tych, którzy dostali wyrok w zawieszeniu lub community order, kolejne przestępstwo popełniło już w ciągu roku od zakończenia kary. 12% do przestępczego życia wracało w ciągu 3 miesięcy.