Cztery firmy z Hull nie płacą swoim pracownikom stawki minimalnej, która im przysługuje. Listę opublikowali urzędnicy Department for Business, Energy and Industrial Strategy (BEIS).
Jakiś czas temu brytyjski rząd zdecydował o oficjalnym publikowaniu listy pracodawców, którzy zalegają z wypłatami pensji lub nie płacą tyle, ile za wykonywaną pracę powinni otrzymywać ich pracownicy. Ma to zniechęcić kolejne firmy do podobnych działań.
W całej Wielkiej Brytanii na podobnej liście znalazło się około 350 firm. W Hull — tylko (lub aż!) cztery.
Minister ds. biznesu Margot James powiedziała, że każdy pracownik w Wielkiej Brytanii ma prawo do otrzymywania ustalonego odgórnie wynagrodzenia minimalnego, a zadaniem urzędników jest sprawdzanie, czy tak się dzieje. „Z tego powodu opublikowaliśmy listę 350 pracodawców, którzy nie płacą zatrudnianym przez siebie osobom tyle, ile powinni. Chcemy wysłać do przedsiębiorców wiadomość — zbyt niskie wynagradzanie pracy będzie karane” — mówiła minister James.
Wśród firm z Hull, które nie wypłaciły swoim pracownikom pensji minimalnej wymaganej przez prawo, znajdują się:
- Greencore Grocery Limited
- Heron Foods Limited
- Trimline Systems (Yorkshire) Limited
- 3 Oceans Fish Company Limited
Rzecznicy firm zaprzeczają zarzutom stawianym im przez urzędników. Twierdzą, że doszło do błędu w księgowości. Podkreślają także, że chodzi o małą grupę pracowników, a nie zjawisko na szeroką skalę, jak można by sądzić na podstawie informacji podawanych w mediach. Zapewniają także, że podjęto już środki w celu wyjaśnienia sprawy i rozwiązania jej w możliwie jak najkrótszym czasie.
Jedna z firm twierdzi, że pracownicy zarabiali nawet więcej niż wymagana prawem stawka minimalna. Nie przepracowywali bowiem realnie tylu godzin, ile wykazała kontrola. Tyle tylko, że firma nie może tego udowodnić, bo nie posiada odpowiedniego systemu monitorowania liczby przepracowanych godzin. „Nasi pracownicy mogą liczyć na pracę w swobodnej atmosferze, dużo wolnego i wiele benefitów” — zapewnia szef przedsiębiorstwa, który zarządza firmą od ponad 20 lat.