Na najbliższy poniedziałek 20 lutego zaplanowano ogólnobrytyjską akcję proimigracyjną „One Day Without Us” — „Jeden dzień bez nas”. Sprawdź, o co chodzi i dołącz się!

Po referendum w sprawie Brexitu nasiliły się w Wielkiej Brytanii nastroje antyimigranckie. Dochodziło i nadal dochodzi na Wyspach do incydentów o charakterze rasistowskim. Wszystko to powoduje, że imigranci, których w UK mieszkają miliony, czują się zagrożeni.

Dlatego też powstał pomysł zorganizowania akcji, w której udział wezmą nie tylko cudzoziemcy, ale także osoby publiczne, przedsiębiorcy czy zwykli obywatele Wielkiej Brytanii. Akcja ma na celu uświadomić Brytyjczykom, jak wyglądałoby ich państwo bez imigrantów. Ich wkład w życie codzienne widoczny jest przecież na każdym kroku!

W serwisie YouTube dostępny jest spot promujący kampanię. Jego twórcy pokazują przebieg codziennych rozmów między Brytyjczykami a imigrantami w dniu, w którym ci ostatni zniknęliby z Wysp. A wśród nich: „Poproszę espresso na wynos. — Dzisiaj nie ma takiej możliwości”. Albo: „Czy ktoś zaopiekuje się moim tatą? — Przykro mi, ale nie”.

Spot obejrzeć można pod tym linkiem.

Organizatorom kampanii nie chodzi o to, by 20 lutego imigranci nie przyszli do pracy i ukryli się, znikając zupełnie. „By włączyć się w kampanię, niekoniecznie trzeba rezygnować z pracy, bo zdajemy sobie sprawę, że dla wielu osób to nierealne. Ale ważne jest, żeby w swoim miejscu pracy podkreślić to, że jest się imigrantem, porozmawiać o tym, przynieść np. szarlotkę z domu, i od tego zacząć” — mówi dla emito.net Joanna Zawadzka, polonijna aktywistka w Wielkiej Brytanii. I dodaje: „Wydaje mi się, że społeczeństwo ma w głowie dziwny obraz mitycznego imigranta, który przyjeżdża tu po zasiłki. Ludzie uważają te osoby, z którymi pracują, za wyjątki. Chodzi o to, by 20 lutego w miejscach pracy, wśród ludzi, którzy nas znają i szanują, pokazać, że ten mityczny straszny migrant to przecież my!”.

Aby przyłączyć się do kampanii wystarczy działać w mediach społecznościowych, na przykład zmieniając zdjęcie profilowe na Facebooku. Więcej informacji na temat akcji „One Day Without Us” znaleźć można na stronie internetowej www.1daywithoutus.org/feb20/.