Najwięksi dostawcy gazu i prądu w UK muszą dostosować swoją ofertę do nowych reguł ustalonych przez Ofgem, po tym jak organizacja zauważyła, że owi dostawcy dezorientują swoich klientów cenami i czerpią z tego profity. Według Ofgem, dostawcy utrudniają porównanie oferty cenowej.
Nowe przepisy zostały wprowadzone po tym, jak uzyskano dowody, że dostawcy podnosili ceny wraz ze wzrostem cen hurtowych, jednak opóźniali ich obniżkę, gdy ceny hurtowe spadały. Powyższy zarzut już od kilku lat był przedstawiany przez grupę konsumentów, ale dopiero teraz Ofgem po raz pierwszy uzyskał dowody tego precedensu. Po zakończeniu śledztwa na rynku energetycznym, Ofgem zauważył że kompleksowe wyceny uniemożliwiały klientom porównanie ofert cenowych i wybór najlepszej opcji. Według organizacji, aż 60% klientów nie mogło skorzystać z porównania cen. Tak zwana Duża Szóstka (Big Six) dostawców – British Gas, npower, E.On, EDF Energy, Scottish & Southern i Scottish Power – ma osiem tygodni na wprowadzenie nowych zasad.
Alistair Buchanan z Ofgem, powiedział że firmy energetyczne zawiodły, ponieważ nie były uczciwe z klientami i dlatego organizacja proponuje zmiany na rynku energetycznym. Konsumenci twierdzą, że przedstawienie cen gazu i prądu są za bardzo skomplikowane. Dla porównania, w 2008 roku klienci wybierali spośród 180 taryf cenowych, obecnie jest ich ponad 300. Dostawcy bedą ograniczeni liczbą ofert, które bedą mogli przedstawić odbiorcom. Bedą rownież zobowiązani ujawnić pojedynczą cenę za zużytą jednostkę. Według Ofgem, ta zmiana pomoże potencjalnym klientom dokładniej porównać ceny gazu i prądu. Dostawcy będą nadal mogli proponować tańsze oferty online, jednak jedynie na określony okres czasu. Nie będzie już możliwe automatyczne przedłużanie umów na zasadzie przeniesienia klienta do nowej taryfy, gdy poprzednia straci ważność. Ofgem planuje wprowadzić rownież inne regulacje wspomagające nowe firmy przy wejściu na rynek energetyczny oraz wzmacniające konkurencyjność pomiędzy dostawcami. Firmy energetyczne będą zobowiązane lepiej wyjaśniać swoją politykę cenową. W celu sprawdzenia powyższej kwestii, Ofgem stworzy niezależną grupę ekspertów.

Miejmy nadzieję, że po wprowadzeniu zmian, będziemy mieli dostęp do tańszych ofert cenowych oraz porównania taryf nie bedą już takie skomplikowane.

Źródło. www.thisismoney.co.uk