Kiedy stało się jasne, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską, polska premier wydała oświadczenie, w którym zapewniła Polonię mieszkającą na Wyspach o wsparciu Rządu RP.

Beata Szydło powiedziała podczas przemówienia, że dla polskiego rządu los Polaków mieszkających i pracujących w UK będzie sprawą absolutnie kluczową. Premier podkreśliła, że będzie walczyć o to, by prawa, jakie nabyli Polacy mieszkający na Wyspach, pozostały. Beata Szydło odniosła się również do samego Brexitu. Powiedziała: „Rezultat brytyjskiego referendum to wynik kryzysów w UE, które nie były rozwiązywane, tylko zamiatane pod dywan. Dzisiejszy dzień powinien być przede wszystkim dniem refleksji, w którym kierunku powinna i którym kierunku zmierza Unia Europejska i jakie trzeba podejmować decyzje, by Unia Europejska budowała przede wszystkim swoją przyszłość z myślą o Europie, o narodach europejskich, o Europejczykach”.

Warto podkreślić, że wsparcie dla imigrantów z Unii Europejskiej mieszkających na Wyspach zaoferowała również premier Szkocji, Nicola Sturgeon. Zaprosiła ich ona do Szkocji, dodając, że są tam mile widziani, a wkład w rozwój państwa, jaki ze sobą wnieśli, jest przez Szkotów doceniany.

Trzeba zauważyć, że Szkocja i Irlandia Północna od samego początku były przeciwne Brexitowi. Dlatego kiedy okazało się, że obywatele UK zdecydowali w czwartek o opuszczeniu Wspólnoty, szefowa szkockiego rządu powiedziała jasno: można spodziewać się kolejnego referendum w sprawie odłączenia się Szkocji od Wielkiej Brytanii.

Polaków mieszkających na Wyspach wspiera również polska ambasada w Londynie. W wydanym oświadczeniu napisano, że w tej chwili Polacy mają jeszcze dużo czasu na zastanowienie się nad swoim dalszym losem. „Sam rezultat referendum nie zmienia niczego w sytuacji prawnej Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Czekają nas teraz negocjacje dotyczące warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Do ich zakończenia Wielka Brytania pozostanie członkiem Unii Europejskiej i będzie zobowiązana do respektowania swoich zobowiązań wynikających z prawa Unii Europejskiej (…)” — czytamy w dokumencie.