Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, do końca stycznia muszą rozliczyć się z brytyjskim urzędem podatkowym. Do wyboru pozostało już tylko rozliczenie online.

Termin składania Self Assessment Tax Return drogą tradycyjną, tj. poprzez wypełnienie odpowiednich dokumentów oraz wysłanie ich pocztą do HMRC, minął 31 października. By rozliczyć się przez internet należy posiadać numer UTR – Unique Taxpayer Reference, a także National Insurance Number lub kod pocztowy. Osoby, które jeszcze nie wystąpiły o numer UTR, powinny zrobić to jak najszybciej – jego nadanie może potrwać kilka dni roboczych, a bez niego nie można prawidłowo rozliczyć się.

Kary za zwłokę są zaś dotkliwe. Za pierwszy dzień zwłoki kara to £100, każdy następny to kolejne £10 – aż do uzbierania kwoty £900, wówczas stosowane są kolejne kary. Istnieje tylko kilka wyjątków, gdy możemy z fiskusem rozliczyć się później. Dzieje się tak wówczas, gdy list od HMRC z informacją o konieczności wypełnienia dokumentów dotarł do nas po 31 października – w tej sytuacji na rozliczenie się mamy 3 miesiące od daty otrzymania zawiadomienia.

W razie wątpliwości można zadzwonić na Self Assessment Helpline pod numerem telefonu 0300 200 3310 między 8:00 a 20:00 w dni robocze oraz w soboty między 8:00 a 16:00.