Po sprawdzeniu połączeń telefonicznych z brytyjskim urzędem skarbowym okazało się, że pracownicy nie odpowiadają na część połączeń lub wręcz odrzucają je. BBC poinformowało, że HM Revenue and Customs już obiecało poprawę w tym zakresie. 

W okresie od kwietnia 2014 do marca bieżącego roku podatnicy łączyli się telefonicznie z brytyjską skarbówką około 64,7 milionów razy. Niestety – z reguły nieskutecznie. Po sprawdzeniu okazało się bowiem, że aż 46,9 milionów z tych połączeń pracownicy HM Revenue and Customs po prostu zignorowali.

Szefowa HMRC, Lin Homer, przyznała, że zdaje sobie sprawę z problemów z obsługą podatników. Homer powiedziała, że pomimo najszczerszych chęci nie udało się obsłużyć wszystkich interesantów i przeprosiła wszystkich podatników, którym nie udało się połączyć z infolinią skarbówki.

Aby poradzić sobie z tym problemem HM Revenue and Customs przeznaczy w najbliższym czasie 45 milionów funtów na polepszenie jakości obsługi podatników. Nie wiadomo jednak, czy pieniądze są w stanie rozwiązać problem – okazuje się bowiem, że pracownicy zwyczajnie ignorują przychodzące połączenia. BBC poinformowało, że tylko w samym wrześniu ubiegłego roku aż jedna piąta dzwoniących usłyszała w słuchawce sygnał zajętej linii. W normalnej sytuacji podatnik powinien zostać przekierowany do kolejki oczekujących. Niestety, to się nie działo.

Pracownicy HM Revenue and Customs szukają zatem alternatywnych sposobów na poradzenie sobie z tą sytuacją. Podatnicy od niedawna mogą załatwiać wiele spraw z urzędem za pośrednictwem Internetu. Wielu z nich coraz chętniej korzysta z tej możliwości. Statystyki pokazały, że w ubiegłym roku swoje sprawy online załatwiło około 97 tysięcy brytyjskich podatników. W tym roku taką formę kontaktu z HMRC wybrało już ponad 250 tysięcy interesantów. Niestety, załatwianie spraw online nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – szczególnie w przypadku osób, które na co dzień nie korzystają z komputera i nie wiedzą, że mogą za jego pośrednictwem podjąć kontakt z urzędnikiem.