Tylko w ciągu jednego miesiąca funkcjonariusze Policji Humberside przyłapali 122 kierowców, którzy w trakcie jazdy samochodem korzystali z telefonu komórkowego. 

W październiku lokalna Policja przeprowadziła akcję, która miała za zadanie zwrócić uwagę na problem korzystania przez kierowców z telefonów komórkowych w trakcie jazdy — i wynikającego z tego zagrożenia na drodze. Podobną akcję zorganizowano w ubiegłym roku.

Wśród wszystkich kierowców ukaranych mandatem w ramach akcji, aż 22 wpadło w ręce drogówki z Hull. To o dwie osoby więcej niż w ubiegłym roku, informują funkcjonariusze.

Policja podkreśla, że w akcji nie chodziło o wystawienie jak największej liczby mandatów, lecz o zwrócenie uwagi na to, jak niebezpieczne może być rozmawianie przez telefon podczas jazdy samochodem.

Funkcjonariusze zaznaczają również, że zawsze w przypadku, gdy dojdzie do stłuczki lub poważniejszego wypadku na drodze, policjanci proszą operatora sieci komórkowej sprawcy wypadku o szczegółowy wykaz wykonanych przez niego połączeń telefonicznych wykonanych. Chodzi o to, by ustalić, czy do wypadku doszło ze względu na korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy.

Nawet jeśli nie dojdzie do wypadku, korzystanie z telefonu podczas prowadzenia samochodu zagrożone jest mandatem w wysokości 100 funtów i trzema punktami karnymi. Jeśli funkcjonariusze uznają, że kierowca zachowywał się wyjątkowo nieodpowiedzialnie, mogą sprawę skierować do sądu. W takiej sytuacji kierowca może zapłacić nawet tysiąc funtów mandatu i stracić prawo jazdy.

Kierowcy przyłapani na korzystaniu z telefonu komórkowego podczas jazdy kierowani są często także na specjalny kurs, który pozwoli im poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczestnictwo w kursie nie jest jednak obowiązkowe i zależy od dobrej woli kierowcy.

Przepisy zabraniające korzystania z telefonów podczas prowadzenia auta weszły w UK w życie 2003 roku. Mimo to, jak pokazują dane, coraz częściej na brytyjskich drogach dochodzi do wypadków spowodowanych brakiem ostrożności — także z powodu używania komórek.