W niedzielę, 8 grudnia bieżącego roku, mieszkańcy Hull będą mogli stać się świadkami niezwykłego wydarzenia. Setki Świętych Mikołajów pobiegną w biegu charytatywnym Humber Brigde. A będzie to wyścig niezwykły nie tylko ze względu na jego uczestników – celem wydarzenia będzie przede wszystkim uzbierania jak największej ilości pieniędzy, które zostaną następnie przekazane organizacji charytatywnej, zajmującej się szkoleniem psów na przewodników dla osób niepełnosprawnych.
Już za miesiąc w Hull Wielki Wyścig... Świętych Mikołajów!
Canine Partners to organizacja, która powstała w 1990 roku z inicjatywy działaczek Anny Conway i Liz Ormerod. Kobiety już w latach 80 – tych ubiegłego stulecia zaczęły teoretycznie przygotowywać się do pracy polegającej na szkoleniu psów, by te mogły choć w niewielkim stopniu ułatwić życie osobom niepełnosprawnym. Wówczas idea ta była jeszcze prawie nieznana. W roku 1994, z pomocą wielu ludzi, których nazwisk nie sposób wymienić w tym artykule, udało się zebrać środki i wyszkolić pierwsze trzy psy. To był swego rodzaju przełom w aktywności fundacji Canine Partners. Z biegiem lat organizacja otwierała swoje siedziby, rozwijała struktury, obejmując swoim zasięgiem coraz większe obszary Wielkiej Brytanii. Obecnie, jak czytamy na stronie internetowej fundacji, w Wielkiej Brytanii ponad milion ludzi jest zmuszonych do korzystania z wózków inwalidzkich – jest zatem jeszcze wiele pracy do zrobienia. Najważniejsze, że powoli widać efekty działalności Canine Partners.

Psy wyszkolone przez specjalistów pracujących dla fundacji pomagają osobom niepełnosprawnym w życiu codziennym. Bez nich wiele prozaicznych nawet czynności byłoby niemożliwych do wykonania. Przeszkolone czworonogi umieją otwierać i zamykać drzwi, uruchamiać pralkę, a nawet dzwonić po pomoc, jeśli ich właścicielowi stanie się coś złego. Ich pomoc jest niekiedy nie do zastąpienia.

Humber Bridge Santa Fun Run for Canine Partners, bo tak brzmi pełna, oficjalna nazwa nadchodzącego wydarzenia, to inicjatywa niezwykła, wyjątkowa i bardzo oryginalna. Za jej organizacją kryje się przede wszystkim Fred Blackbourne, emerytowany właściciel kawiarni. Mężczyzna znalazł wspaniały sposób na to, jak pomóc organizacji Canine Partners, której jedno z centrów szkolenia czworonogów znajduje się w Hull. Mężczyzna ma nadzieję, że bieg, którego trasa wynosi w sumie 5 kilometrów, stanie się wkrótce nową tradycją. Tym bardziej, że cel jest niezwykle szlachetny. Organizator biegu jest przekonany, że jego inicjatywa spotka się z dużym zainteresowaniem – także ze strony Świętych Mikołajów, jak i ze strony publiczności. Ma nadzieję, że u progu okresu świątecznego będzie można oglądać setki Mikołajów obijających się o swoje duże brzuchy i pędzących do przodu, czym prędzej, by zdobyć pierwsze miejsce.

W biegu każdy może wziąć udział – organizatorzy zapewniają strój Świętego Mikołaja dla wszystkich zainteresowanych. Wystarczy się zapisać. Jeśli impreza spotka się z dużym zainteresowaniem, być może uda się zebrać dużo pieniędzy, które zostaną przeznaczone na wsparcie fundacji. „Canine Partners naprawdę powoduje, że życie wielu ludzi staje się lepsze”, przekonuje Fred Blackbourne i zachęca do wzięcia udziału w wyjątkowym wyścigu.

Bieg Świętych Mikołajów rozpocznie się w niedzielę 8 grudnia, o godzinie 10.30. Bilety wstępu będą kosztować 10 i 7,5 funta (ulgowe). Uczestnicy będą również proszeni o wpłacanie dodatkowych datków na wsparcie fundacji, w wysokości 30 funtów. Więcej informacji pod numerem telefonu 01964 613202. Aby zdobyć formularz zapisu należy przyjść osobiście do Pavilion Café w East Park przy Holderness Road.

Źródła: http://www.hulldailymail.co.uk/, http://www.caninepartners.org.uk/