W najbliższym miesiącu policja będzie prowadzić specjalną akcję zimową. Dziesiątki funkcjonariuszy sprawdzą setki samochodów pod kątem przygotowania do zimy.

Policjanci będą pracować na terenie Hull i East Riding. Zimą każdy samochód powinien być w dobrej kondycji – mieć działające światła, opony w dobrym stanie, wycieraczki na chodzie i płyn do szyb. W niektórych wypadkach policjanci będą zaglądać także pod maski samochodów, by upewnić się, że wszystko jest w porządku. Inspekcje będą przeprowadzane w różnych miejscach przez cały miesiąc.

PC Simon Carlise podkreśla, że „kierowcy muszą zrozumieć, jak ważne jest dobre przygotowanie auta do zimy. Może ono oznaczać różnicę między życiem a śmiercią” (cyt. za hulldailymail.co.uk). Policjant zapowiada, że służby będą między innymi sprawdzać, czy szyby są utrzymane w czystości – ważne jest to, żeby kierowca widział nie tylko inne samochody, ale także pozostałych uczestników ruchu: pieszych i rowerzystów.

Carlise mówi także, by mieć samochody przygotowane na mroźne dni, nawet jeżeli pogoda dzisiaj jest całkiem ciepła – bowiem w każdej chwili może się to zmienić. „Nawet jeżeli prognozy pogody wyglądają dobrze, samochody i tak muszą być przygotowane na gorsze warunki na wszelki wypadek. Niedawno w prognozie przewidywali, że będzie -1ºC, jednak gdy wsiadłem do auta na drugi dzień rano okazało się, że jest -4ºC”. Poza kontrolami policja przeprowadzi także kampanię informacyjną na temat jazdy zimą. Już tej zimy, gdy temperatury spadły, dało się zauważyć sporo niebezpiecznej jazdy na drogach. Szybka jazda, gdy drogi są oblodzone, może łatwo prowadzić do wypadku, w którym może ucierpieć sam kierowca oraz postronne osoby.

Podobna akcja policji została przeprowadzona w ubiegłym roku. Wówczas w większości zatrzymywanych aut wykrywano nieprawidłowości, w tym uszkodzone opony (w jednym wypadku dotyczyło to wszystkich opon auta) czy brak sprawnych pasów bezpieczeństwa. Kierowcy, którzy zostaną złapani, będą mieli dwa tygodnie na usprawnienie swoich samochodów. Niektórzy mogą spodziewać się także mandatów lub sprawy w sądzie.