Napięcia w Europie sprawiają, że Wielka Brytania zaczyna martwić się o liczebność swojej armii. Wraca pomysł obowiązkowej służby wojskowej, w której mogą znaleźć się też Polacy.
Polacy w brytyjskiej armii?
Wstępne pomysły zakładają, że na obowiązkowe sześciomiesięczne szkolenie będą wysłani wszyscy posiadacze brytyjskiego obywatelstwa, w tym imigranci, którzy na Wyspy przyjechali po 2004r. Wstępny plan został już zaaprobowany przez Ministra Obrony, a niebawem trafi pod obrady Izby Gmin. Oczekuje się, że mógłby wejść w życie już od połowy 2015r.

Każdy obywatel brytyjski w wieku 18 – 55 lat trafi do wojska na sześć miesięcy, a później zostanie przeniesiony do rezerwy. Ci, którym wojsko się spodoba i wykażą się odpowiednimi umiejętnościami, będą oczywiście mogli rozpocząć karierę zawodową – zapewnia Christopher Bacon z biura Ministerstwa Obrony Narodowej.

Ci, którzy pracują zawodowo, otrzymają od swoich pracodawców darmowy urlop z pracy. Ministerstwo Obrony wypłaci im zaś £10 za godzinę służby. Rodziny poborowych będą mogły zaś liczyć na wsparcie ze strony Job Centre Plus. Trudno na razie mówić o szczegółach, ale taki zasiłek mógłby wynieść £125 tygodniowo.

Źródło: http://www.mojawyspa.co.uk/