Pierwszy dzień w szkole to ogromny stres zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Co zatem zrobić, by początek roku szkolnego nie wzbudzał w nas – rodzicach blizej nieokreślonych lęków? Przeczytajmy kilka cennych porad, które pomogą nam zmierzyć się z lękiem przed rozpoczęciem roku szkolnego przez nasze pociechy.
Początek roku szkolnego - porady dla rodziców
Wakacje naszych pociech, jak wszyscy wiemy, rządzą się swoimi prawami: późniejsze wstawanie, zabawy do późna, mniej obowiązków. By uniknąć kłopotu związanego z niewyspaniem czy niechęcią do zasiadania przy książce, warto na kilka dni przed rozpoczęciem szkoły przywrócić „szkolną” rutynę, zalecając dzieciom wcześniejsze kładzenie się do łóżek czy częstsze zaglądanie do ulubionych książek, komiksów itp.


Równocześnie z rozpoczęciem roku szkolnego dzieci będą spędzać więcej czasu skupiając swoją uwagę na czytaniu, pisaniu czy rysowaniu. Jeśli to tylko możliwe, zainteresuj się wcześniej i zapytaj nauczyciela, czego dziecko będzie się uczyło w nadchodzącym roku szkolnym. Postaraj się, by twoja pociecha mniej czasu spędzała przed komputerem czy telewizorem, a więcej czasu i energii poświęcała na lekturę, gry umysłowe czy układanie puzzli.

Zapytaj też o kadrę nauczycielską, rozkład sal w szkole, ważne daty w ciągu roku szkolnego czy formy transportu szkolnego. Zaopatrz dziecko w niezbędne pomoce szkolne: ołówki, długopisy, zeszyty, teczkę szkolną, a także w szkolny mundurek (dostępny najczęściej w szkole, ewentualnie w specjalnych sklepach na terenie miasta). Razem z dzieckiem zastanów się, czy będzie ono przynosiło swój posiłek (lunchbox) czy korzystało ze szkolnej stołówki.

Jeśli twoje dziecko dopiero rozpoczyna przygodę ze szkołą, a dodatkowo będziecie musieli korzystać z komunikacji miejskiej, sprawdź wcześniej rozkład jazdy autobusów kursujących w okolicy szkoły, a najlepiej przetestuj jazdę autobusem i sprawdź, ile czasu potrzebujecie. W ten sposób unikniesz silnych emocji zaraz na początku dnia.

Przygotowując się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, analizując rozmaite sytuacje, które mogą się wam przydarzyć w drodze do szkoły, w szkole czy po wyjsciu z niej, nie zapominaj o tym, że to ty jako rodzic masz być dla dziecka oparciem i ostoją spokoju i opanowania. Często bywa to niezmiernie trudne, ale pamiętaj, że to od twojego spokoju i racjonalnego podejścia do sprawy zależy bardzo wiele: pozytywne nastawienie dziecka do nowej rzeczywistosci, łatwiejsze rozstanie z rodzicem, ciekawość i otwarcie na zmiany, chęć nawiązywania nowych znajomości.

Pamiętajmy, że spokojny rodzic przyprowadzi do szkoły spokojne i pogodne dziecko. Postarajmy się, by w pierwszym dniu szkoły wszystkie dzieci witały się uśmiechem i miłym słowem, a nie trzymały się kurczowo naszej ręki.

Do końca wakacji jeszcze tylko kilka dni

W poniedziałek 2 września 2013 rozpoczenie się Wielkiej Brytanii nowy rok szkolny, w ciągu którego uczniowie spędzą w szkolnych murach 19o dni. Pomimo tego, że do szkoły chodzi się przez 10 miesięcy w roku, okazuje się, że większość tego czasu uczniowie spędzają jednak w domu. Poniżej przypominamy ile trwa każdy z semestrów oraz daty, które warto zapisać sobie do szkolnego notatnika.

Rok szkolny 2013-2014

Liczba dni: 195 (minus 5 dni przeznaczonych na szkolenie nauczycieli, w tym czasie szkoła jest zamknięta dla uczniów. Daty „Training days” różnią się w poszczególnych szkołach, dlatego warto sprawdzić terminy: http://www.hullcc.gov.uk/portal/page?_pageid=221,605136&_dad=portal&_schema=PORTAL).

Semestr jesienny 2013.
Liczba dni: 75.
Rozpoczęcie: poniedziałek 2 września.
Ferie rozpoczynają się w piątek popołudniu 25 października.
Druga część semestru jesiennego: rozpoczęcie poniedziałek 4 listopada.Zakończenie: piątek 20 grudnia.

Semestr wiosenny 2014.
Liczba dni: 65.
Rozpoczęcie: poniedziałek 6 stycznia.
Ferie rozpoczynają się w piątek popołudniu 14 lutego.
Druga część semestru wiosennego: rozpoczęcie poniedziałek 24 lutego.Zakończenie: piątek 11 kwietnia.

Semestr letni 2013.
Liczba dni: 55.
Rozpoczęcie: poniedziałek 28 kwietnia.
Ferie rozpoczynają się w piątek popołudniu 23 maja.
Druga część semestru letniego: rozpoczęcie poniedziałek 2 czerwca.
Zakończenie: piątek 18 lipca.