Dwudniowa impreza, jedno z największych świąt w naszym mieście, rozpocznie się już w piątek, 30. sierpnia. Jak podają organizatorzy, Hull Folk Festival to święto muzyki tworzonej przez ludzi dla ludzi. Głównym celem, dla którego organizowane jest to wydarzenie, jest celebrowanie kultury i tradycji ludowych, a także przypominanie wartości, które powoli odchodzą w niepamięć. Wiele niezapomnianych atrakcji dla dorosłych i dla dzieci już w ten weekend. Nie przegap tej wyjątkowej okazji na pożegnanie lata – następna będzie dopiero za rok!
Kolejna odsłona Hull Folk Festival już za kilka dni zawita do miasta!Wydarzenie zostało zaplanowane w ten sposób, by umożliwić wielu lokalnym (często nie odkrytym) talentom pokazanie się szerszej publiczności, wystąpienie na prawdziwej festiwalowej scenie. Z drugiej strony, organizatorzy zadbali również o to, by zapewnić widzom jak najwyższy poziom artystyczny festiwalu. Dlatego zaprosili do współpracy najlepsze grupy muzyczne z całego świata. Każdy z gości festiwalu również będzie mógł aktywnie uczestniczyć w imprezie. Jeśli zechcesz pozwolić, by poniosły Cię dźwięki ludowej muzyki, możesz dołączyć do osób tańczących wokół gaika (tradycyjnego słupa, wokół którego tańczy się tańce majowe). Jeśli natomiast lubisz majsterkować, możesz poznać tajniki tworzenia instrumentów ludowych i co więcej – samodzielnie pomóc w ich produkcji! Również osoby z zacięciem poetyckim znajdą coś dla siebie – organizatorzy przewidzieli dla nich możliwość układania słów piosenek na styl ludowy, a potem prezentowania ich pozostałym gościom. Równolegle odbywać się będą warsztaty przeznaczone tylko i wyłącznie dla dzieci (m.in. układanie opowieści ludowych czy malowanie obrazów).

Hull Folk Festival, organizowany na zlecenie Urzędu Miejskiego w Hull przez firmę Sowden&Sowden oraz grupę muzyczną Folk in Hull, jest niestety wydarzeniem częściowo płatnym. Bilety wstępu trzeba będzie wykupić, by móc uzyskać wstęp na główne wydarzenia podczas obu wieczorów, w piątek i w sobotę. Pierwszego dnia trwania festiwalu, 30. sierpnia, występy płatne rozpoczną się o godzinie 20.00 – wtedy na scenie pojawi się zespół The Hut People, zajmujący się przede wszystkim przedstawieniami. Następnie będzie można zobaczyć występy duetu muzycznego: Stuart McCallum i Rioghnach Conolly, grupy Holy Moly and the Crackers oraz Tantz (szczególnie ten ostatni zespół wydaje się interesującą propozycją, łączy bowiem muzykę folkową z elektrycznymi brzmieniami). W sobotę wśród artystów, za których występy trzeba będzie zapłacić, znajdą się Rory McLead (nowoczesny trubadur, jak piszą o nim organizatorzy festiwalu), duet: Eliza Carthy i Saul Rose oraz grupa muzyczna Hessle Ceilidh Band. Bilety wstępu kosztują 10 funtów (piątek) oraz 14 funtów (sobota). Można również kupić bilet na dwa dni, który kosztuje 22 funty. W cenie biletu porcja piwa i tradycyjnego ciasta.

Oprócz wyżej wymienionych artystów, na festiwalu wystąpi mnóstwo innych zespołów i wykonawców indywidualnych – wejście na ich pokazy będzie darmowe. Pierwsze występy darmowe rozpoczną się już o godzinie 17.00 w piątek i w południe w sobotę. Szczegółowe informacje na temat kolejności pokazów można znaleźć na stronie internetowej Hull Folk Festival: http://www.hull-folk.co.uk/ (zakładka What’s on). Wydarzenie odbędzie się w obszarze Hull Marina, Victoria Pier oraz Humber Street. Zapraszamy w imieniu organizatorów nie tylko fanów muzyki ludowej, lecz wszystkich, którzy poszukują wielu mocnych wrażeń w najbliższy weekend. Niech Hull Folk Festival stanie się doskonałym pomysłem na muzyczne pożegnanie tegorocznego lata!

Źródła: www.visithullandeastyorkshire.com,
          www.hull-folk.co.uk,
          www.thisishullandeastriding.co.uk